6. 2. 2013 | Kateřina Kamrlová

3. trienále textilu bez hranic 2012–2013

Tiskové zprávy
Ve čtvrtek 14. února 2013 se po bezmála měsíční pauze, vyplněné malováním všech sálů a přípravou nové výstavy, znovu otevřou brány Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Poprvé se zde představí již třetí ročník mezinárodního projektu přehlídky textilní tvorby, jehož obsahem je na sto dvacet artefaktů umělců z 26 zemí

Ve čtvrtek 14. února 2013 se po bezmála měsíční pauze, vyplněné malováním všech sálů a přípravou nové výstavy, znovu otevřou brány Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Poprvé se zde představí již třetí ročník mezinárodního projektu přehlídky textilní tvorby, jehož obsahem je na sto dvacet artefaktů umělců z 26 zemí (např. Japonsko, Austrálie, Indonésie, USA, Velká Británie, Dánsko, Francie, Itálie, Finsko, Norsko ad.). Nejexotičtější a nejvzdálenější je dílo od indonéské autorky Tiarmy Dame Ruth Sirait, které bylo inspirováno slovenským lidovým krojem a je obohaceno o autorskou stylizaci. Ve všech třech výstavních sálech galerie budou moci návštěvníci nalézt závěsné nástěnné, ale i prostorové objekty. Výjimečné jsou použité materiály, ale i techniky zpracování, např. shibori, což je stará japonská technika batikování na hedvábí, dále plstění ovčího rouna, výšivky nitěmi, ale také lidskými vlasy a koňskými žíněmi.

Hlavním organizátorem projektu je Klub textilních slovenských výtvarníků Arttex a spolupořadateli vedle Slováckého muzea jsou galerie a muzea z Trenčína, Liptovského Mikuláše, Bratislavy, Bielsko-Biale a Györu. Vedle oceněných prací profesionálních autorů (např. Grand Prix Boženy Augustínové získala japonská umělkyně Nobuko Koizumi, cenu Klubu textilních výtvarníků Arttex obdržela Nina Nisonen z Finska, ad.) se představí také studenti výtvarných škol. Výstava poskytuje nový pohled na textilní výtvarnictví z celého světa.

Vernisáž výstavy se uskuteční v Galerii Slováckého muzea ve čtvrtek 14. února 2013 v 17 hodin.

3. trienále textilu bez hranic

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.