11. 10. 2013 | Jaromír Orel

40 let Marsyas Tour ´13 v Hradišti: koncert i dokument

Tiskové zprávy
Fanoušci se k 40. výročí kapely dočkají i letos koncertu plného nesmrtelných písní z celé historie skupiny Marsyas. Před koncertem se mohou zájemci zúčastnit hradišťské premiéry snímku Zuzana Michnová – Jsem slavná tak akorát za účasti zpěvačky Zuzany Michnové a režisérky Jitky Němcové

Fanoušci se k 40. výročí kapely dočkají i letos koncertu plného nesmrtelných písní z celé historie skupiny Marsyas. Před koncertem, který se koná ve čtvrtek 24. 10. od 20 hodin, se mohou zájemci od 18 hodin zúčastnit hradišťské premiéry snímku Zuzana Michnová – Jsem slavná tak akorát za účasti zpěvačky Zuzany Michnové a režisérky Jitky Němcové. Část záběrů se pro něj před dvěma lety točila právě v uherskohradišťském klubu Mír.

Když v roce 1973 vznikalo folkrockové trio Marsyas ve složení Zuzana Michnová, Petr Kalandra a Oskar Petr, nikdo netušil, že se během příštích let stanou legendami české hudební scény. Jejich trojhlas byl ovlivněný angloamerickým folkrockem a blues, přinášeli do českých normalizačních vod vlastní tvorbu plnou svobody, krásy a naděje. Původní akustické trio však natočilo pouze jedinou desku Marsyas (1976). Na konci 70. let, krátce po odchodu k Jazz Q, emigroval Oskar Petr a velitelkou nově vzniklé kapely se na dlouhá léta stala Zuzana Michnová. S Kalandrou a novými skvělými muzikanty (Pavel Skála, Olin Nejezchleba, Jirka Vondráček) natočili několik nezapomenutelných alb. Především „Kousek přízně“ (1982). Na konci 80. let odešel do ASPM Petr Kalandra a skupina vystupovala v 90. letech až do Kalandrovy smrti (1995) především pod názvem Blues session. Proběhlo ještě několik reinkarnací Marsyasu, kdy především ta z let 2002 – 2005 stojí za zmínku, protože se do ní vrátili: Pavel Skála, Olin Nejezchleba, Jirka Vondráček a Jirka Charypar. Na další znovuzrození se muselo čekat dlouhých 5 let.

V roce 2010 se Zuzana Michnová rozhodla, že se spojí opět s Oskarem Petrem, Jirkou Charyparem a vrátí se na koncertní pódia, za doprovodu skupiny Petr Kalandra Memory Band a se zpěvákem Mírou Kuželkou, který již mnoho let udržuje umělecký odkaz Petra Kalandry. Tehdy začalo tzv. nekonečné turné, které trvá dodnes. V současné době turné propaguje především 2CD „V mýdlových bublinách“ (Galén 2012) s raritními nahrávkami původního tria. Oskar Petr chystá současně k vydání hned několik profilových CD. První z nich „Jme starý jako děti“ (Galén 2013) bylo pokřtěno v dubnu v Malostranské Besedě. O Marsyas vyjde k 40. výročí kniha a konečně Zuzana Michnová natáčí s režisérkou Jitkou Němcovou dokument „Zuzana Michnová – Jsem slavná tak akorát“. Spolu s ním by mělo vyjít DVD z loňského koncertu v klubu „La Fabrica“, ve kterém se objeví téměř všichni, kdo s Marsyas kdy hráli. Tak to je současnost Marsyas.

Předprodejní místa: pokladna kina Hvězda, MIC, Record, agentura Vichr a klub Mír Uherské Hradiště.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.