11. 10. 2018 | Jaromír Orel

Aida: milostný trojúhelník v luxusním balení z Madridu

Tiskové zprávy
Městská kina
Kulturní Delikatesy

Kino Hvězda Uherské Hradiště zahajuje ve čtvrtek 18. 10. svůj nový program Kulturních delikates 2018/2019 projekcí záznamu opery Aida z madridského Teatro Real. To slaví své dvousetleté výročí a při této příležitosti se rozhodlo opět využít část kulis, které byly deset let z technických důvodů uloženy v depozitáři. Aida se tak vrací do Teatro Real v plné své kráse!

Režisér a designér Hugo de Ana se v nastudování snaží vytvářet velkolepé obrazy každé scény a daří se mu dosahovat úžasné hloubky. Příkladem za všechny je část druhého aktu, kdy se masivní pyramida blíží vpřed ze zadní části jeviště a nese s sebou celý mužský sbor. Hudebně nejvýživnější jsou konfrontace znepřátelených žen, v níž excelují Liudmyla Monstyrska se svým mocným spinto sopranem a Violeta Urmana vynikající přesným herectvím a technikou zpěvu.

Městská kina stejně jako v minulých letech nabízí výhodnější vstupné pro pravidelné účastníky, popřípadě členy klubu Kulturních delikates, a současně pro studenty a seniory. Bohatý výběr z těch nejlepších oper, baletů a koncertů díky živým přenosům i záznamům ze světových scén uvádí Hvězda v kvalitním rozlišení a opatřené českými titulky. O přestávkách promítáme i rozhovory a momenty ze zákulisí slavných souborů, opět včetně překladů do českého jazyka.

Aida patří mezi několik málo oper, ve kterých se spojuje velkolepost s intimitou. Krvavý konflikt mezi Etiopany a Egypťany se odehrává na pozadí lásky Radamese, kapitána egyptského vojska, a Aidy, etiopské otrokyně. Jejich láska je silnější, než nenávist mezi dvěma národy, jejich sociální rozdíly i neslučitelné vyhlídky do budoucna. Tato láska byla pevná jako stěna, jež zabránila jejímu naplnění. Verdi si tento příběh vybral poté, co odmítl několik jiných možností s komickým či tematickým dějem, na něž by jistě také mohl složit velkolepou operu. Horlivě se zapojil do psaní libreta, jehož autorem je Antonio Ghislanzoni, a předtím spolupracoval také na přepracování Síly osudu. Úspěch při premiéře v káhirské opeře, jež byla otevřena o dva roky dříve, byl obrovský.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.