26. 1. 2014 | Josef Kubáník

Ceny posbírali Nájemníci a Nora

Tiskové zprávy
Vrcholem letošního plesu Slováckého divadla, jenž se konal v sobotu v uherskohradišťském Klubu kultury, bylo stejně jako v předchozích letech oznámení vítězů cen popularity a cen odborné kritiky

Vrcholem letošního plesu Slováckého divadla, jenž se konal v sobotu v uherskohradišťském Klubu kultury, bylo stejně jako v předchozích letech oznámení vítězů cen popularity a cen odborné kritiky. Kdo si trofeje odnesl?

Diváci, kteří tradičně hlasují v anketě nazvané Slovácký Oskar, vybírali ze sedmi inscenací, jež měly v loňském roce premiéru. Jednoznačně nejvíce se jim líbila bláznivá komedie Nájemníci – tu se souborem nastudoval režisér Zdeněk Dušek. Z hereckých výkonů pak nejvýš vyzdvihli ten Zdeňka Trčálka, jenž ve jmenované komedii hraje jednu z hlavních rolí. Mezi herečkami zabodovala Tereza Novotná coby představitelka Nory.

Odborná porota, jejíž složení určuje redakce Slováckého Deníku, se s názory diváků výrazně nelišila. Rozhodla, že titul Největší z pierotů si odnese inscenace Nora režiséra Martina Františáka. „Františákova hradišťská inscenace slavného dramatu má pozoruhodnou atmosféru i gradaci. Zbavuje Ibsena nánosu prvoplánových výkladů i depresivních nálad. Jestliže chování postav je někdy úsměvné až groteskní, plyne to zcela přirozeně z pevné dramaturgické a režijní koncepce,“ napsal o inscenaci recenzent David Kroča.

Nejlepší ženský herecký výkon roku 2013 odvedla Tereza Novotná coby titulní postava Nory. Mezi herci zabodoval Jiří Hejcman, jenž vytvořil další z hlavních rolí v komedii Nájemníci. „Na začátku zkoušení jsem měl pocit, že se musím rozloučit se synem, políbit manželku, rychle zasadit strom, protože jsem byl zcela polapen a pohlcen touto věru zamotanou komedií. Jsem moc rád, že se to vyplatilo a že se diváci skvěle baví,“ řekl oceněný herec o komedii, která se za necelý rok od premiéry zařadila mezi nejrychleji vyprodané tituly uherskohradišťské scény a sahá po čtyřicáté repríze.

Poslední cenou, jež byla v sobotu udělena, byla Cena komediantů. O ní rozhodují samotní herci, kteří vybírají z autorů výprav, hudby a choreografií. Vítězkou se stala Eva Jiřikovská, která stála za scénou i kostýmy k Jiráskově Lucerně.

Kdo jsou vítězové

Největší z pierotů

Nora: Psychologické drama Henrika Ibsena Nora je pokládáno za jeho přelomové dílo. Hra byla napsána v roce 1879 a ve stejném roce bylo poprvé uvedeno na jevišti. Od té doby doslova obletělo svět. O čem pojednává? Nora jednoho vánočního dne zjistí, že se její život založený na šťastném manželství a domácí klícce, nezadržitelně hroutí. Může za to padělaný dokument, kterým kdysi chtěla zachránit manželovo zdraví a rodinnou harmonii… Je až neuvěřitelné, že v Uherském Hradišti byla Nora uvedena poprvé, a to v režii Martina Františáka.

Tereza Novotná: Pětatřicetiletá herečka je ve Slováckém divadle od roku 1998, kdy absolvovala Konzervatoř Brno. Na tři roky zakotvila v Moravském divadle Olomouc, poté se však vrátila na Slovácko. Zahrála si celou řadu hlavních rolí, ať už v činohře (například Julii v Romeovi a Julii, Elšku v Divé Báře, Varju ve Višňovém sadu, ale také komediální Mary v 1+2=6), i v muzikálech (Líza Doolittlová v My Fair Lady, Vicky v Donaha!). Znají ji i televizní diváci a rozhlasoví posluchači. Tereza je vdaná, má dceru Mariku.

Jiří Hejcman: Populární herec se narodil v roce 1981 ve Zlíně, v roce 2001 absolvoval Konzervatoř Brno, od té doby je členem hereckého souboru Slováckého divadla. Diváci si jej pamatují z komedie Rychlé šípy, kde hraje postavu Vinnetoua, ale také z komedie 1+2=6 – zde vytvořil roli neoblomného Seržanta Troughtona. Ovace ale sklízí také jako Bejk v muzikálu Donaha!. Jiří Hejcman je ženatý, jeho manželkou je herečka Pavlína Hejcmanová, dříve Vašková. Mají spolu syna Matěje.

Slovácký Oskar

Zdeněk Trčálek: Narodil se v roce 1979 ve Vsetíně, na prkna Slováckého divadla poprvé vkročil v roce 1999 po absolvování vsetínského gymnázia. Dokázal na sebe strhnout pozornost ve vážných, ale i komických rolích. Do svých inscenací si jej pravidelně vybírá Jan Antonín Pitínský, Radovan Lipus, Robert Bellan, Igor Stránský. Téměř každoročně se umisťuje v žebříčcích popularity na předních místech. Slováckého Oskara už získal za hlavní roli v komedii 1+2=6, která je stále na repertoáru divadla. Zdeněk Trčálek je ženatý, má dvě dcery.

Na dalších dvou místech skončil Tomáš Šulaj a Jiří Hejcman, mezi herečkami to pak byla Klára Vojtková a Květa Fialová.

Nájemníci: Bláznivá komedie Nájemníci svým humorem navazuje na velmi populární divadelní hit 1+2=6. Tentokrát ji ale režíroval Zdeněk Dušek, jenž s herci dokázal připravit neuvěřitelnou smršť vtipu, nečekaných situací a překvapivých point. Komedie měla premiéru loni v červnu, za necelý rok jej herci hráli už skoro čtyřicetkrát a všechny dostupné reprízy jsou až do konce března beznadějně vyprodány.

Druhou příčku nejoblíbenějších inscenací obsadila Nora, třetí je pak Lucerna režiséra Igora Stránského.

Cena komediantů

Eva Jiřikovská: Osmatřicetiletá Eva Jiřikovská je absolventkou pedagogické fakulty MU v Brně, obor grafika-výtvarná výchova. V současné době pracuje ve Slováckém divadle jako vedoucí výpravy, je oslovována režiséry z mnoha dalších českých divadel a je členkou Hradišťanu, pro nějž rovněž navrhuje kostýmy. Má za sebou několik výstav, spolupracuje s televizí, je autorkou kostýmů k filmu Klíček. Za kostýmy k mnoha inscenacím byla několikrát nominovaná na cenu Alfréda Radoka.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.