27. 1. 2013 | Josef Kubáník

Ceny si rozebrali Oskar, Kaliba a Klarinety

Tiskové zprávy
Slovácké divadlo v sobotu vyhlásilo výsledky ankety o nejoblíbenější herecké osobnosti loňského roku, umělci obdrželi zároveň i ceny odborné kritiky a sami opět jednu trofej udělili. Jak to všechno dopadlo

Slovácké divadlo v sobotu vyhlásilo výsledky ankety o nejoblíbenější herecké osobnosti loňského roku, umělci obdrželi zároveň i ceny odborné kritiky a sami opět jednu trofej udělili. Jak to všechno dopadlo?

Nejvíce hlasů v anketě o Slováckého Oskara poslali diváci Ireně Vackové a Tomáši Šulajovi. Oba vytvořili hned několik velkých rolí, nejvíce však zazářili v dramatu režiséra Pitínského Kalibův zločin. „Slovácké divadlo je plné profesionálů a cenu si zaslouží každý. Pravda, někdo má v sezóně větší štěstí na role, ale jsem ráda, že se to u nás v divadle spravedlivě střídá,“ svěřila se Irena Vacková.

Její herecký kolega, který si typický slovácký koštýř pro nejpopulárnějšího herce převzal už poněkolikáté, loni diváky zaujal například v muzikálu Kdyby tisíc klarinetů či ve Válce s mloky. Trofej mu podle diváků ale náleží za ztvárnění role Vojty Kaliby. „Pracovat s režisérem Pitínským je snad snem každého herce. Moc mě těší, že mně se plnil už poněkolikáté a že je k tomu ještě tahle třešinka na dortu,“ nechal se slyšet oceněný herec. Z inscenací diváky nejvíc zaujal muzikál Kdyby tisíc klarinetů.

Odborná kritika se s diváky shodla částečně. Podle ní byl nejlepší inscenací Kalibův zločin, nejlepší herecké výkony podala Klára Vojtková v roli Carol inscenace Oleanna a Josef Kubáník v postavě desetiletého chlapce v dojemném příběhu Oskar a růžová paní.

Divadelníci sami jednu trofej už podruhé udělili. Nese jméno Cena komediantů a je určena výtvarníkům, hudebníkům a autorům choreografií. „Všechnu smetanu vždycky slízli herci, nebo režiséři, tak jsem si řekl, že je načase, abychom připomněli, že ty krásné inscenace vznikají i díky dalším kolegům,“ myslí si autor nového ocenění David Vacke. V anketě hlasovali pouze herci, a to ve dvou kolech. Z nich nakonec vítězně vyšel choreograf Jan Bursa, jenž vytvořil stepařská čísla v muzikálu Kdyby tisíc klarinetů režiséra Igora Stránského.

Kdo jsou vítězové

Irena Vacková: Ihned po studiu na brněnské JAMU se rodačka ze Vsetína usadila ve Slováckém divadle, kde vytvořila spoustu komických i dramatických rolí. Z poslední doby je to například Plajznerka v Dalskabátech, Veronika v Bohu masakru, ale i fantasticky zahraná Boučková v Kalibově zločinu režiséra Pitínského. A právě tato postava jí vynesla cenu diváků. Příběh Vojty Kaliby, kterého šikanuje jeho tchýně i manželka mohou diváci vidět v úterý 19. února od 18.00 hodin.

Tomáš Šulaj: Sedmatřicetiletý herec nastoupil do uherskohradišťského divadla v roce 1999 po absolvování činoherního herectví na brněnské JAMU. Od samého počátku na sebe strhává pozornost jako představitel mnoha komických rolí (Rychlonožka v Rychlých šípech), dramatických postav (například jako oceněný Vojta Kaliba v Kalibově zločinu), ale také jako výtečný muzikálový herec. Za hlavní roli v muzikálu Donaha! získal dokonce prestižní cenu Thálie, poté byl několikrát na stejné ocenění nominován. Tomáš Šulaj právě začíná studovat jednu z hlavních rolí v dramatu Nora.

Kdyby tisíc klarinetů: Další z muzikálů, který potvrzuje, jak je v Hradišti dobrý herecký soubor. Téměř dvacet skladeb za doprovodu živé kapely herci zvládnou v režii Igora Stránského nejenom odzpívat, odtančit, ale také zastepovat. Diváci se ke svým hercům rádi přidávají. Není divu – slavné hity divadla Semafor Je nebezpečné dotýkat se hvězd, Babeta, Tereza a další dnes zlidověly. Před premiérou herce podpořili i naši nejlepší zpěváci, ať šlo o Hanu Hegerovou, Evu Pilarovou, nebo Karla Gotta. 30. repríza ceněného muzikálu je na programu 1. února v 19.00 hodin.

Největší z pierotů

Klára Vojtková: Herec Boris Rösner by měl radost, jak dobrá herečka se ze sedmadvacetileté rusovlásky stala. Jmenovaný herec byl jejím pedagogem na pražské DAMU a Klára se mu několikrát svěřila, že Slovácké divadlo bylo jejím vysněným angažmá. Za pouhé tři roky odehrála celou řadu výrazných rolí. Momentálně má po premiéře Cybercomicsu, kde hraje hlavní roli Very, ale cenu kritiků získala za Carol z Oleanny, kterou hraje s Pavlem Hromádkou na Malé scéně v režii Michala Zetela. Nejbližší představení je na programu v úterý 5. února od 18.00 hodin.

Josef Kubáník: Osmatřicetiletý herec absolvoval Zlínskou školu umění, aby se po dvouletém angažmá ve zlínském divadle vrátil do rodného města. Sám přiznává, že lepší divadlo si představit nedokáže. Diváky baví v komedii 1+2=6, v Rychlých šípech ale také dojímá v Haroldovi a Maude či v Oskarovi a růžové paní. Právě postava desetiletého Oskara, který v nemocnici umírá na leukémii, mu vynesla cenu kritiků. Krásný příběh, kde exceluje i Květa Fialová, se bude hrát i v pondělí 11. února od 19.00 hodin.

Kalibův zločin: Každá uherskohradišťská inscenace režiséra Pitínského vyvolá pozdvižení a vzápětí přinese i celou řadu cen. Diváci dodnes vzpomínají na Divou Báru, Lišku Bystroušku či Gazdinu robu. Příběh Vojty Kaliby, který je obětí domácího násilí vedené od vlastní manželky a tchýně, měl premiéru v lednu loňského roku a mimo jiné reprezentoval Zlínský kraj na největší divadelní přehlídce v republice, na festivalu Divadlo v Plzni. Hlavní role vytvořili Tomáš Šulaj, Irena Vacková a Jitka Josková.

Celkové pořadí Slováckého Oskara 2012

Herečky

  1. Irena Vacková
  2. Jitka Josková
  3. Květa Fialová

Herci

  1. Tomáš Šulaj
  2. Josef Kubáník
  3. Pavel Hromádka

Inscenace

  1. Kdyby tisíc klarinetů
  2. Kalibův zločin
  3. Oskar a růžová paní

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.