17. 2. 2013 | Josef Kubáník

Česká televize natáčí dokument o Slováckém divadle

Tiskové zprávy
Není měsíc, aby v něm na sebe neupozornilo svými úspěchy Slovácké divadlo. Ať jde o nominace na prestižní ceny, rekordní přízeň diváků, světovou premiéru nebo účast na některém z vyhlášených festivalů. Toho všeho si všimli i v České televizi a rozhodli se natočit o pozoruhodně úspěšném divadle půlhodinový dokument

Není měsíc, aby v něm na sebe neupozornilo svými úspěchy Slovácké divadlo. Ať jde o nominace na prestižní ceny, rekordní přízeň diváků, světovou premiéru nebo účast na některém z vyhlášených festivalů. Toho všeho si všimli i v České televizi a rozhodli se natočit o pozoruhodně úspěšném divadle půlhodinový dokument. Ponese název Slovácký fenomén aneb O Uherském Hradišti, kde sídlí divadelní bůh. Točit se začne už ve čtvrtek.

„Kamkoliv přijedu, dočkám se pochvalných slov a otázek: ´Jak vy to v tom Hradišti děláte,´“ říká ředitel slovácké scény Igor Stránský. „Myslím si, že je to vzácnou koncentrací talentovaných lidí a pozoruhodných diváků. Ale třeba dokument odhalí i jiné důvody,“ zamýšlí se ředitel Stránský a prozrazuje, že televizní štáb nahlédne do divadelního zákulisí tří inscenací. Nejnovějšího Cybercomicsu, ale také nejslavnější komedie Rychlé šípy a muzikálu Cikáni jdou do nebe.

Pro dramaturgyni pořadu Noru Obrtelovou byla volba Slováckého divadla jednoznačná. „Od roku 2003, kdy se stalo zřizovatelem divadla Město Uherské Hradiště, je tato scéna považována celou řadou divadelních tvůrců za mimořádně koncentrované divadelní prostředí. Zároveň si získalo ohromnou přízeň diváků,“ vysvětluje.

Režisér dokumentu Pavel Jirásek by byl rád, aby v dokumentu promluvili vyhlášené české divadelní osobnosti, které se Slováckým divadlem pravidelně spolupracují. „Když jsem oslovil režiséra Pitínského, neváhal ani minutu, a to navzdory tomu, že nemá rád kamery a pozornost médií jej netěší. Ale jakmile šlo o Slovácké divadlo, souhlasil okamžitě,“ říká na adresu slavného režiséra, jenž s uherskohradišťskou scénou spolupracuje už od roku 1999. Chybět nebude ani režisér Martin Franrišák, Květa Fialová, v jednání je Radovan Lipus a další tvůrci. Své vyznání zprostředkují i samotní diváci. Dokumentární film, který opět potvrdí výjimečnost Slováckého divadla, odvysílá Česká televize 16. a 19. března.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.