9. 6. 2014 | Eva Blažková

Dejvické divadlo poprvé v programu Letní filmové školy

Tiskové zprávy
Letní filmová škola Uherské Hradiště slaví 40. narozeniny a její program je událostmi nabitý ještě o kapku více než při nejubilejních ročnících. Poprvé v historii největšího nesoutěžního filmového festivalu v České republice se v rámci doprovodného programu představí jedna z nejlepších tuzemských scén – Dejvické divadlo na LFŠ

Letní filmová škola Uherské Hradiště slaví 40. narozeniny a její program je událostmi nabitý ještě o kapku více než při nejubilejních ročnících. Poprvé v historii největšího nesoutěžního filmového festivalu v České republice se v rámci doprovodného programu představí jedna z nejlepších tuzemských scén – Dejvické divadlo na LFŠ. Neodolatelná kombinace! Třídenní blok od 30. 7. do 1. 8. přinese filmové projekce, divadelní představení, výstavu, diskuze, masterclass i fotbalové utkání. Předprodej vstupenek bude v akreditačním systému na stránkách www.lfs.cz spuštěn právě dnes – v pondělí 9. června v 10 hodin.

O stylový rozjezd se ve středu 30. 7. v 11 hodin postará úvodní projekce dvěma Českými lvy ověnčené filmové adaptace legendárního divadelního představení – Karamazovi, na kterou naváže diskuse. O výrazný posun v místě, čase i žánru se postará večerní představení Ucpanej systém, „nejsprostší inscenace v historii Dejvického divadla“. A minutu před půlnocí odstartuje maratón seriálu Čtvrtá hvězda. Odpověď na klíčovou otázku, zda se hotelu Meteor na periferii Prahy podaří získat vytouženou čtvrtou hvězdu, je sice už známá, v o to větším klidu si tak můžete vychutnat všechny peripetie, zvraty a gagy a hlavně skvělé výkony herců a hereček Dejvického divadla.

Hrdinové Čtvrté hvězdy se s diváky sejdou na besedě k tomuto mimořádně vydařenému sitcomu, ovšem až následující den 31. 7. v 11 hodin. Tou dobou také začne projekce černé tragikomedie Acid House, kterou v roce 1998 natočil režisér Paul McGuigan. Předlohou k filmu Acid House i divadelní hře Ucpanej systém byla kniha povídek proslulého skotského spisovatele Irvina Welshe. Návštěvníkům LFŠ se tak nabízí bezprostřední možnost porovnání rozdílu mezi filmovou a divadelní verzí stejného textu. Do následné diskuse Ucpanej systém versus Acid House se zapojí režisér inscenace Michal Vajdička, autor dramatizace Daniel Majling a „Bůh“ Ivan Trojan. Nepřehlédnutelnou osobnost českého divadla a filmu, dlouholetého uměleckého šéfa Dejvického divadla Miroslava Krobota detailněji představí režisér Aleš Kisil v letos dokončeném portrétu. Jak se vydařil Krobotův režijní filmový debut, budou moci posoudit diváci večerní festivalové projekce Díry u Hanušovic. Své dojmy pak mohou sdílet na diskuzi s tvůrci filmu. Autentický pohled do zákulisí zprostředkují fotografie z natáčení Díry u Hanušovic, vystavené během LFŠ.

Intenzivní zážitky s Dejvickým divadlem na Letní filmové škole budou pokračovat i první srpnový den, který se ponese ve znamení Pocty Miroslavu Krobotovi. Promítat se budou dva filmy, ve kterých „muž s kamennou tváří“ ztvárnil hlavní role: intimní drama otce a dcery Dům (Zuzana Liová, 2011) a Muž z Londýna (Béla Tarr, 2007). Chybět nebudou tradiční oblíbené besedy po skončení projekcí. Příležitostí k osobnímu setkání s Miroslavem Krobotem bude i speciální masterclass.

Program 40. Letní filmové školy Uherské Hradiště najdete na www.lfs.cz. Do 30. června je k mání cenově zvýhodněná akreditace na všech devět festivalových dnů za 1 000 Kč! Akreditace na festival i na divadelní představení je možné zakoupit prostřednictvím akreditačního systému, který je dostupný na stránkách www.lfs.cz.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.