13. 3. 2014 | Jaromír Orel

Den pro Jana Palacha

Tiskové zprávy
Foyer kina Hvězda Uherské Hradiště nabídne ve dnech 18. 3. – 9. 4. výstavu „Jan Palach ´69“, která připomíná čin studenta Jana Palacha a jeho mimořádný ohlas

Foyer kina Hvězda Uherské Hradiště nabídne ve dnech 18. 3. – 9. 4. výstavu „Jan Palach ´69“, která připomíná čin studenta Jana Palacha a jeho mimořádný ohlas. Výstava vznikla v rámci vzpomínkových akcí k 40. výročí sebeupálení Jana Palacha, které organizovala Filozofická fakulta UK ve spolupráci s Národním muzeem, Ústavem pro studium totalitních režimů a Archivem bezpečnostních složek. Jejími autory jsou Petr Blažek, Jakub Jareš a Patrik Eichler, výtvarníkem Jáchym Šerých. Spolupořadateli výstavy jsou vedle Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Národní muzeum, Ústav pro studium totalitních režimů a Archiv bezpečnostních složek. Na výstavě jsou prostřednictvím archivních dokumentů, fotografií a filmových záznamů představeny životní osudy Jana Palacha v dobovém kontextu šedesátých let. Pozornost byla také věnována případům Ryszarda Siwce, Jana Zajíce či Evžena Plocka.

Součástí prvního dne výstavy v kině Hvězda – v úterý 18. 3. - bude uvedení oceňovaného snímku Hořící keř (od 19 hodin), který s 11 obdrženými Českými lvi překonal dosavadní rekord. Jednoho lva si za scénář odnesl také Uherskohradišťský rodák Štěpán Hulík. Krom Českého lva získal Hulík i cenu České filmové kritiky za nejlepší scénář a Cenu RWE za objev roku. Projekci bude předcházet aktuální dokument o režisérce Hořícího keře Návrat Agnieszky H. (od 17.30 hodin).

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.