6. 9. 2019 | Marika Blažková

Dětská porota vybírá vítěze soutěže Ceny Bystrouška

Tiskové zprávy
ZUŠ

Osmnáct členů literárně-dramatického oboru Základní umělecké školy v Uherském Hradišti, což jsou děti ve věku od šesti do čtrnácti let, trávilo letošní prázdniny poněkud netradičně. Na letní cesty si přibalili notebooky, sluchátka a přenosné USB disky, takzvané flešky.

Stali se z nich totiž porotci soutěže Ceny Bystrouška a jejich úkolem bylo během prázdnin vybrat nejlepší dětské audioknihy uplynulého školního roku.

Osm českých nakladatelství vydávajících audioknihy přihlásilo letos do Bystroušky celkem dvaatřicet titulů ve třech kategoriích – pro děti předškolního věku a pro mladší a pro starší žáky. Soutěž pořádaná Asociací vydavatelů audioknih (AVA) ve spolupráci se Sdružením pro tvořivou dramatiku je unikátní tím, že vítězné tituly vybírá výhradně dětská porota.

„Rozdělili jsme jednotlivé tituly nahrané na fleškách mezi členy našeho literárně-dramatického oboru podle jejich zájmů a věku,“ říká Hana Nemravová ze ZUŠ Uherské Hradiště. „Jejich úkolem je hodnotit nejen samotný děj literárního díla, ale také režijní a zvukové zpracování a výkony jednotlivých interpretů. Porotce v každé z těchto tří kategorií může udělit maximálně tři body.“

A tak zatímco jejich vrstevníci se oddávali prázdninovému nicnedělání, uherskohradišťské děti trávily část prázdnin se sluchátky na uších a poslouchaly a poslouchaly… Některé doma, jiné s rodiči na dovolené nebo s kamarády na letním táboře. To je velká výhoda audioknih, že je můžete mít neustále při sobě a zaposlouchat se do nich, kdykoliv se najde vhodná příležitost.

Anežka Slavíková (10) si vybrala k hodnocení 33 pověstí o hradech a zámcích z produkce Supraphonu autora Josefa Pavla načtených Janem Kanyzou, Matěj Roman (13) si na dovolené s rodiči v Toskánsku poslechl Chlapce v pruhovaném pyžamu od Johna Boynea v přednesu Michala Zelenky, Tobík Ondrůšek (6) se pro změnu celé prázdniny nemohl odtrhnout od audioknihy Čáry paní Láryfáry od Betty McDonaldové z produkce nakladatelství Tympanum v podání herečky Dany Syslové. Kapitola Léčení mlaskalky a srkavky mu učarovala tak, že se ji dokonce naučil nazpaměť.

Výsledky hlasování poroty soutěže Ceny Bystrouška budou k dispozici v průběhu září a počátkem října organizátoři soutěže vyhlásí výsledky.

Více najdete na www.cenybystrouska.cz.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.