3. 9. 2020 | Petra Pavelčíková

Dny evropského dědictví a otevřených památek na Rochusu

Tiskové zprávy
Park Rochus

Stalo se již zvykem, že se skanzen Rochus aktivně zapojuje do Dnů evropského dědictví a otevřených památek v Uherském Hradišti, které probíhají současně se Slováckými slavnostmi vína. Ty letos bohužel z důvodu hygienických opatření kvůli koronaviru neproběhnou, přesto jsme se rozhodli plně zachovat náš doprovodný program k této akci a realizovat jej v rámci zmíněných Dnů otevřených památek.

„Všechny, kdo se těšili na bohatý folklorní program v centru města a jsou ze zrušení Slavností vína zklamaní, srdečně zveme na Rochus,“ zve Jan Blahůšek, ředitel parku a skanzenu Rochus.

V sobotu 12. 9. v pořadu Aj, ty svatý Rochu, daj nám vína trochu, který proběhne od 14:00 do 18:00 hod., budete moci navštívit autorský program Jitky Feldvabelové o dobovém spodním prádle s názvem Co se nosilo pod krojem. Figuranti vám předvedou historické kousky spodního oblečení, dozvíte se zajímavosti o jeho výrobě, o použití materiálů i funkčnosti spodního prádla v době před sto lety. „Nebudou chybět ani ukázky vyšívání krojů na šicím stroji a další řemeslné nebo zemědělské práce včetně ukázky presování vína na starém lisu. Čerstvou šťávu z hroznů bude možné také ochutnat. Pořad doplní folklorní program s FS Míkovjan a CM Litera, “ přibližuje program Petra Pavelčíková, organizátorka akce.

rochus-slavnostivina-jb-1_1599157067.jpg

V neděli 13. 9. od 10:00 do 17:00 oživí usedlosti pořad Návraty k lidové tradici ve skanzenu Rochus se zaměřením na ukázky přípravy krojových částí. Budete si moci vyzkoušet tkaní na ručním stávku nebo předení na vřetánku. Z dalších rukodělných prací také třeba mletí obilí na kamenné mlýnci, nebo se zapojit do presování hroznů s ochutnávkou čerstvé šťávy. „Děti jistě zaujmou dobové hry. Vinařství Medek nabídne výborné víno a burčák a také odborné povídání o víně. Na čepu bude, tak jak je u nás obvyklé, místní pivo z Jarošovského pivovaru, a určitě si pochutnáte na plackách z pece či dalších regionálních dobrotách,“ doplňuje pozvánku Jan Blahůšek.

V rámci otevřených památek je po celý víkend muzeum otevřeno bezplatně. Otevřena bude také kaple sv. Rocha v areálu parku Rochus.

rochus-eu-2020-mail-1_1599157110.jpg

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.