27. 9. 2018 | Jaromír Orel

Dny pro duševní zdraví přinesou zábavu i recept na předsudky

Tiskové zprávy
Městská kina

S problémy s duševním zdravím se za život setká každý čtvrtý Čech. Paradoxně navzdory tomu by se tři lidé z pěti styděli před svým okolím přiznat, že vyhledali odbornou pomoc. S podobnými předsudky již téměř 30 let bojují Týdny pro duševní zdraví. Ve dnech 8. - 12. 10. proběhnou už po čtvrté také v Uherském Hradišti jako Dny pro duševní zdraví. Organizuje je a pořádá centrum sociální rehabilitace pro osoby s duševním onemocněním Labyrint – středisko Oblastní charity Uherské Hradiště. Přichystány budou tematické workshopy, koncerty, besedy i vernisáže.

Dny pro duševní zdraví budou slavnostně zahájeny v pondělí 8. 10. v 17:00 ve foyer kina Hvězda společně s vernisáží panelů „Příběhy bláznovství“ a výstavy fotografií „Cirkusu paciento“. Součástí zahájení bude koncert Martina Kyšperského, známého působením v kapely Květy a následné promítání italské komedie Naprostí cizinci. I další dny nabídkou zajímavý program, složený z workshopů, filmů a besed. Například ve středu v Cafe 21 si zájemci mohou vyslechnout osobní příběhy dvou žen se zkušeností s duševním onemocněním a následně zajímavé informace z oblasti psychiatrické reformy, které přednese MUDr. Simona Papežová.

Příznivci literatury a filmu potěší návštěva spisovatele Josefa Formánka, jenž je autorem knihy a předlohy k filmu Úsměvy smutných mužů. Formánek nejdříve v kině Hvězda ve středu 10. 10. od 18:30 představí prales indonéského Siberutu, šamany, rituály i svou novou knihu. Ve čvrtek od 20:00 pak delegace ve složení Josef Formánek, režisér Dan Svátek a dramaturg Jan Gogola uvedou projekci úspěšného filmu Úsměvů smutných mužů.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.