16. 5. 2013 | Jaromír Orel

Dokumentaristka Třeštíková v Hradišti: Život s Kašparem a Manželské etudy

Tiskové zprávy
Režisérka Helena Třeštíková spolu s Janem Gogolou ml. představí v pondělí 20. 5. v 20.00 hod. v kině Hvězda Uherské Hradiště svůj nový dokumentární film „Život s Kašparem“

Režisérka Helena Třeštíková spolu s Janem Gogolou ml. představí v pondělí 20. 5. v 20.00 hod. v kině Hvězda Uherské Hradiště svůj nový dokumentární film „Život s Kašparem“, jenž je zajímavou sondou do života Jakuba Špalka – člověka, pro něhož je divadlo vším. V úterý dopoledne uvede Třeštíková, která se řadí mezi absolutní špičku evropských dokumentárních tvůrců, své „Manželské etudy po 20 letech - Ivana a Václav“ na školní projekci v Gymnáziu Uherské Hradiště.

V roce 1989 jedenadvacetiletý iniciátor studentských protestů, dnes čtyřicátník, který má za sebou životní zvraty, výhry i zklamání. Život Jakuba Špalka je usilováním plným zvratů, setkání a rozchodů, krachů a opětovného stavění se na nohy. Celou dobu ho přitom pohání vpřed a zároveň pohlcuje posedlost divadlem. Zakladatel Divadla v Celetné a šéf Spolku Kašpar bojuje za uměleckou svobodu a finanční nezávislost svého souboru, vzpírá se zabedněnosti úředníků a politiků a a zapojuje se do diskuze o roli kultury v naší společnosti. Když se divácky úspěšné divadlo konečně podaří stabilizovat i finančně, potkáváme Jakuba v jeho domě, který je po střechu plný divadelních kulis a kostýmů. Odešla z něj však Jakubova žena i dvě dcery. Jakub žije sám za Prahou, stará se o psa a denně dojíždí autobusem do divadla v Praze. Za dveřmi čeká nový začátek a jedno z nejtěžších rozhodnutí vůbec. Film o hledání rovnováhy mezi svobodou, odpovědností za druhé a uměleckými zásadami přibližuje 23 let života jedné z nejvýraznějších osobností českého divadla.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.