5. 3. 2020 | Pavel Princ

Dotýkat se je dovoleno!

Tiskové zprávy
Fotogalerie
Slovácké muzeum

Slovácké muzeum otevře ve čtvrtek 12. března v hlavní budově v 17.00 hodin novou výstavu s názvem Podoby vína. Návštěvníci na vlastní oči i po hmatu mohou zkoumat díla nevidomých lidí, kteří se při své práci nechali inspirovat právě vínem.

Jejich tvorba v sobě nese řemeslný um a výtvarnou sdělnost. Zázemí pro jejich práci poskytuje Sochařská škola Aliterra z Tasova, jejíž zakladatel je absolvent uherskohradišťské Střední uměleckoprůmyslové školy Štěpán Axman.

Výstava poodhalí vnitřní svět nevidomých autorů, jejich představy a výtvarné cítění. Návštěvníkům výstavy představí úplně nový výtvarný svět. „Snažíme se, aby naši žáci neztratili svůj vnitřní postoj, aby nekopírovali výtvarná díla vidících lidí, ale aby nám ukázali, jak to vidí svým způsobem“ sdělila autorka výstavy Tereza Axmanová, ředitelka školy Aliterra z Tasova na Vysočině. Součástí výstavy je i speciální objekt, který návštěvníkům zamezí v přímém vizuálnímu kontaktu a poskytne jim možnost poznat sochu nejprve hmatem a teprve následně ji i spatřit.

Autoři děl dokazují, že svůj handicap zvládají nejen v každodenním životě, ale také jej dokáží využít k zhmotnění svých uměleckých představ. A stejně jako víno roste a zraje, uzrávají i lidské myšlenky. Co stálo u zrodu pustit se do realizace tohoto výstavního projektu, se svěřil spoluautor Štěpán Axman. „Víno, réva a vinná krajina je pro mě něčím, co mám velmi rád. V posledních letech jsem začal víno „bádat“, stejně jako jsem před 30 lety začal „bádat“ ve světě nevidících. Tyto mé badatelské cesty se propojily v okamžiku, kdy jsem dostal nápad, že bych mohl našim nevidícím studentům představit různá vína a podnítit je k tomu, aby hledali inspiraci pro tvorbu nejen na základě svých sluchových a hmatových vjemů, ale zkusili se inspirovat především vůní a chutí.“

Celkem bude instalováno 14 nejzdařilejších děl. „Autoři soch jsou lidé, kteří v sobě cítí, že je hlína nějak přitahuje, a kteří se sochařskému modelování u nás věnují dlouhodobě. Učíme je technikou, kterou jsme s manželkou vytvořili přímo pro učení hmatem a dostala název technika ATM (Axmanova technika modelování). Díky ní učíme i lidi nevidící od narození, kteří mají hmat mimořádně rozvinutý. Technika byla primárně postavena pro ně, takže je jim srozumitelná a můžeme jim vysvětlit proporční zákonitosti a učit je klasické sochařské disciplíny, jako je modelování hlavy, figury a reliéfu,“ charakterizoval autory Axman.

Přijměte tak mimořádnou pozvánkou do světa hmatu! Pro hlubší poznání výstavu doplní výukový program pro žáky všech typů škol s názvem Život ve tmě. Dětem, žákům i studentům přiblíží, život lidí se zrakovým postižením. Dozví se, jak se nevidomí vypořádávají s každodenními činnostmi, ale i neočekávanými situacemi. Bližší informace www.slovackemuzeum.cz v sekci Pro školy. Pro návštěvníky je připravena na 16. dubna také komentovaná prohlídka výstavou s přenáškou o hmatovém sochařství.

Fotogalerie k článku

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.