21. 3. 2019 | Jaromír Orel

Festival Jeden svět: inspirace dokumenty, besedami i virtuální realitou

Tiskové zprávy
Městská kina
Jeden Svět

Dokumenty festivalu Jeden svět v Uherském Hradišti spojují lidi a místa, nabízí otázky a odpovědi. Ve dnech 25. - 29. března bude k vidění celkem 14 dokumentárních filmů se zajímavými hosty a k tomu 8 virtuálních, které divákům pomohou pochopit, jak se může cítit člověk zbavený svobody.

Na Jednom světě se mohou setkat s režisérem Vítem Janečkem a režisérkou Zuzanou Piussi, hudebníky a tanečnicemi indonéského souboru Kintari nebo na workshopu zjistit, jak pracuje vodící pes. Festival Jeden svět 2019 bude mít hlavní stan v kině Hvězda, ale zavítá také do Felixova sálu (Jezuitská kolej). Slavnostní zahájení festivalu se koná ve foyer kina v pondělí 25. 3. od 19 hodin za hudebního doprovodu saxofonisty Tomáše Staňka.

Ve výběru dokumentů pro regionální program v Uherském Hradišti se objevují výrazné ekologicky orientované snímky, kterou otevírají otázku udržitelnosti běžného způsobu života a hospodaření v konkurenci nadnárodních firem v systému volného trhu. Tuto kategorii naplní nizozemský dokument Ovčáček (25. 3. 17:00) a česko-slovenský dokument Obléhání města (27. 3. 20:00) o těžbě zlata "až na dřeň" za účasti režisérské dvojice Vít Janeček - Zuzana Piussi. Neméně zajímavý je humorný film Vesnice plavajících krav (28. 3. 16:30, Felixův sál) zachycující střet vzletných představ neo-hippíků s tvrdou vesnickou realitou. Rakouský dokument Vítejte v Sodomě (28. 3. 17:30) vykresluje pokřivený život na ghanské obří skládce vyřazené elektroniky z Evropy, zatímco dokument O čem sní pankáči (29. 3. 19:00) zavede diváky do Indonésie a na pozadí lidsko-právních a sociální problémů ukazuje jako protipól původní kulturu a její hodnoty a priority.

Pro ty, kteří preferují spíše lehčí, odpočinkové snímky, bude připravena projekce poutavého dokumentu Příběh cesty kolem světa (28. 3. 20:00). Tento nadšeně přijímaný německý dokument (a a ktuálně vítěz divácké ankety na Jednom světě 2019 v Praze) je autentickým svědectvím o tom, jak vypadá cestování přes celou zeměkouli jenom prostřednictvím stopování. Díky snímku América (29. 3. 17:00) mohou být diváci svědky nečekaného stmelení tří odcizených sourozenců péčí o třiadevadesátiletou babičku. Dojemný je také snímek renomovaného britského filmaře Seana McAllistera Duše severu (27. 3. 17:30), zachycující příběh hip hopera, který sám balancuje na okraji, ale věří, že má smysl zlepšovat život svůj i znevýhodněných dětí. Mezi ryze pozitivní dokumenty patří rozhodně i polský film Bezpodmínečná láska (26. 3. 17:00), vyprávějící příběh babičky, která miluje svého vnuka natolik, že přes své konzervativní názory přijme jeho odlišnou sexuální orientaci.

Hlubší vhled do sociálních problémů poskytne psychologický portrét nerovné lásky Začít znovu (26. 3. 16:30, Felixův sál) o vztahu sňatkového podvodníka Mirka a ženy Moniky. Dokument Domácí zápas o talentované ukrajinské fotbalistce Alině, která musí prodat své kopačky, aby mohla po smrti matky zaplatit nájem a postarat se o své dva malé sourozence, promítne Hvězda ve středu jako program Baby Bia (27. 3. 10:00). Kritický náhled na fungování stále populárnějšího Instagramu zahlceného falešnými profily nabídne film #FollowMe (18:30) s odbornicí na sociální sítě Dominikou Roháčovou.

Náročným divákům je určen působivý dokument Na jejích bedrech (25. 3. 19:30), vítěz ceny za režii na festivalu v Sundance 2018. Hostem projekce filmu o jezídce Nadje Muradové, nositelce Nobelovy cenu míru za boj proti sexuálnímu násilí ve válce, bude humanitární pracovník Filip Habrman. Hodně drsný je také film Ženy s náušnicemi ze střelného prachu (26.3. 20:00). Ten ukazuje realitu na syrsko-irácké hranici prostřednictvím statečné novinářky Nur, stojící na straně nevinných obětí konfliktu.

Závěr festivalu bude po projekci dokument O čem sní pankáči i nadále patři Indonésii. Po skončení projekce proběhne v kině beseda s Gitou Matlášková a Ivou Uhrovou - ekoložkami, které v Indonésii dlouhodobě pobývali. Na ni naváže vystoupení originálního tanečního souboru Kintari (29. 3. 21:00) za doprovodu Angklung Praha s bambusovým orchestrem. Součástí programu bude spojující hudební workshop hry na angklung pro všechny zúčastněné.

Kompletní program najdete na webových stránkách mkuh.czjedensvet.cz i na tištěných výstupech.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.