23. 9. 2013 | Adéla Kotková

Folkoláček míří do Reduty

Tiskové zprávy
Hradištský Folkoláček letos opět přiveze pořádnou porci folku. V pátek 25. října se příjemným folkovým podvečerem svezete společně s kapelami Děvčice, Yantar, Zrní, Hukl a Careta

Hradištský Folkoláček letos opět přiveze pořádnou porci folku. V pátek 25. října se příjemným folkovým podvečerem svezete společně s kapelami Děvčice, Yantar, Zrní, Hukl a Careta.

Folková kapela DĚVČICE se řadí k obci Podolí, kde bydlí její zakladatelka Radka Ondrejková. Ostatní děvčata jsou z okolí Uherského Hradiště. Děvčice se poznaly ve folklorním souboru „Handrláček“. Láska k folkloru jim zůstala, a proto v kapele hrají místní lidové písničky, které si předělávají na potřebné složení hudebních nástrojů. Od roku 2011 skládají i své vlastní písně.

YANTAR je autorská hudební skupina, která se ve své tvorbě zaměřuje na zpracování a interpretaci vlastních zpěvných, rytmických a melodických skladeb. Stylově jde o příjemný folk s prvky rocku, popu a moderního country. K přednostem kapely patří zejména zpěvné melodické písničky. Zajímavostí je využití tří kytaristů.

Interpreti kladenské kapely ZRNÍ se potkali na gymnáziu. Potkávali se na chodbách, nesouce si své nástroje a pak si v pražské Celetné ulici vydělávali hraním do klobouku. Jezdili stopem, hráli ve složení housle, flétna, kytara, zpěv, někdy bicí a s pár stovkami v kapse se vraceli domů. Zkoušeli a zkoušeli. Vznikaly vlastní písničky. Dnes už jsou dál. V tvorbě je ovlivňuje melodie, zvuk, komiks, počítač i Poldovka. Vycházejí z tradice lidové hudby, která vychází z naší krajiny a ze zkušeností našich předků.

Prvním milníkem ve vzniku hradišťské kapely HUKL byla Dětská porta v Uherském Hradišti, kterou pořádal Dům dětí a mládeže. Za oficiální rok vzniku však považují rok 2000 a dnes už mají na kontě i nějaké to CD. V současné době tvoří jejich repertoár jednak písně a texty od Petra Hudce a několik zhudebněných básní. Samostatným projektem je Reynkarnace – pásmo zhudebněných básní od Bohuslava Reynka.

Skupina CARETA pochází z Křenovic u Slavkova a vznikla začátkem roku 2002. Od svého vzniku odehrála již téměř 100 koncertů na různých festivalech po celé ČR, mimo jiné se zúčastnila semifinále Porty v Jihlavě nebo hrála na slovenském festivalu Country Loděnice v Piešťanech. Hraje výhradně vlastní tvorbu a ve druhé polovině roku 2010. K 9. výročí založení, vydala své první oficiální album CARETNÍ HRA.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.