10. 2. 2020 | Jaromír Orel

Francouzský Orfeus a Eurydika s virtuózním Flórezem

Tiskové zprávy
Městská kina
Kulturní Delikatesy

Kulturní delikatesy uherskohradišťského kina Hvězda pokračují ve velkém stylu. Aktuálně se mohou diváci těšit na operu Orfeus a Eurydika z La Scaly ve vzácné, technicky náročné francouzské verzi.

Juan Diego Flórez se těžké role zhostil na výbornou a oslnil diváky i kritiky svým virtuozním výkonem v roli Orfea. Ovace byly nekonečné! Kino Hvězda záznam opery promítne ve čtvrtek 13. 2. od 19 hodin.

Vůbec poprvé nastudovala La Scala francouzskou verzi opery. Juan Diego Flórez je v současnosti snad jediným tenorem, který mohl vzkřísit virtuositu role vytvořenou pro Josepha Legrose. Ten italskou operu příliš neznal, protože v Paříži tenkrát nebyla tak v módě jako v následujících letech. Jeho „neobeznámenost“ paradoxně způsobila úspěch díla a jen náročnost partu byla důvodem proč francouzskou verzi této opery velké operní scény již velmi dlouho nezařazovaly do svých programů.

Orfeus a Eurydika je první a zároveň nejslavnější z Gluckových oper psaných v novém reformním stylu. Autor se v ní zcela vyhýbá tradiční operní pompéznosti a přiklání se k intenzivnímu a promyšlenému hudebně-divadelnímu jazyku vycházejícímu zcela z logiky a atmosféry mytického příběhu o bolesti ze ztráty milovaného člověka, lásce, která je schopna dělat zázraky, i o slabosti, která tyto zázraky hatí.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.