26. 2. 2013 | Jaromír Orel

Hořící keř a hosté: scenárista Štěpán Hulík, historik Petr Pánek

Tiskové zprávy
Drama o alarmujícím činu Jana Palacha, který se upálil na protest proti okupaci Československa v roce 1969. Advokátka Dagmar Burešová se ujímá zastupování jeho rodiny v procesu proti komunistickému poslanci, který znevážil Janovu oběť

Drama o alarmujícím činu Jana Palacha, který se upálil na protest proti okupaci Československa v roce 1969. Advokátka Dagmar Burešová se ujímá zastupování jeho rodiny v procesu proti komunistickému poslanci, který znevážil Janovu oběť…

Hostem mimořádného uvedení v kině Hvězda Uherské Hradiště ve čtvrtek 7. 3. od 16 hodin bude autor námětu a scénáře, hradišťský rodák Štěpán Hulík a historik Petr Pánek, člen občanského sdružení Pant a jeden ze spoluautorů portálu Moderní dějiny. Vedle krátkého úvodu před samotným promítáním bude po skončení projekce také prostor pro diskusi a setkání s autory. Na místě příležitostně vystavena i expozice s námětem událostí roku 1968-1969 a živých pochodní. (Ve stejný den dopoledne se uskuteční také další uvedení programu, v tomto případě pro studenty vybraných středních škol.)

Hořící keř natočila renomovaná polská režisérka Agnieszka Holland. Drama vychází ze skutečných událostí a vystupují v něm reálné postavy. Zaměřuje se na čin studenta Jana Palacha, který se upálil na protest proti sovětské okupaci Československa v roce 1969. Advokátka Dagmar Burešová se později ujímá jeho odkazu a zastupuje rodinu Palachových v procesu proti komunistickému poslanci, který znevážil Palachovu oběť za svobodu národa. Příběh Jana a Dagmar je příběhem základních lidských hodnot, jako jsou pravda, čest, spravedlnost a odvaha. Boj za svobodu, morální zásady, oběť a vytrvalost v čase zoufalství sjednotily okupovaný národ. O dvacet let později byl totalitní režim smeten. Dvacáté výročí Palachovy smrti v roce 1989 inspirovalo svobodomyslné lidi k protestům, které vedly nakonec k pádu komunismu v Československu a železné opony v Evropě. Dagmar Burešová, která po celý život zastupovala pronásledované představitele opozice, se stala první ministryní spravedlnosti svobodného Československa.

www.csfd.cz/film/313105-horici-ker/
www.fdb.cz/film/horici-ker/88012
www.mkuh.cz
www.pant.cz
www.moderni-dejiny.cz

Kino Hvězda Uherské Hradiště, čtvrtek 7. 3. 16.00 hod.
ČR, Polsko 2013 / 84 min. / přístupný / na průkazku ZF zdarma, 60 Kč
Režie: AGNIESZKA HOLLAND / Hrají: Táňa PauhofováJaroslava PokornáPetr StachIgor BarešVojtěch KotekAdrian Jastraban, Patrik DěrgelIvan Trojan ad.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.