24. 10. 2014 | Adéla Kotková

J. V. Staněk - Muzikantská krajina

Tiskové zprávy
Klub kultury

Ve dnech 7. a 8. listopadu se ve velkém sále Reduty uskuteční Muzikantská krajina, hudební vystoupení k poctě velké osobnosti regionu – Jaroslava V. Staňka, zakladatele a primáše Hradišťanu

Ve dnech 7. a 8. listopadu v 19:30 se ve velkém sále Reduty uskuteční Muzikantská krajina, hudební vystoupení k poctě velké osobnosti regionu – Jaroslava V. Staňka, zakladatele a primáše Hradišťanu, uměleckého vedoucího souboru, scénografa Slováckého divadla, malíře, zakladatele Hradišťánku a především pak člověka, jehož si lidé vážili a dodnes v nich jeho odkaz přežívá. Mohli bychom hovořit o dvou vzpomínkových večerech, nepůjde však zdaleka jen o nostalgické vzpomínání.

Jak sám název napovídá, myšlenkou setkání bylo představit rozmanitost krajiny Slovácka, rozmanitost muzik a jejich stylů, rozmanitost, kterou Staněk dokázal zachytit nejen štětcem, ale zejména pak v hudbě. To ostatně znovu a znovu připomínají také pokračovatelé jeho hudební tradice. V průběhu obou večerů si proto zahrají právě muziky, které jsou Staňkem více či méně ovlivněny. V pátek vystoupí CM J. Čecha, CM St. Gabriela, CM Harafica a Muzička – Rosénka – Praha, v sobotu pak CM Harafica, CM St. Gabriela, CM J. Čecha a Hradišťan.

V dnešní době jsme svědky jisté renesance folkloru. Mladí lidé mají stále více zájem přivonět k tradicím. I proto je na místě připomenout, kdo Jaroslav V. Staněk byl. Že vychoval celou řadu dětí, z nichž jsou dnes vedoucí souborů a muzik, že jim ukázal cestu, že on byl tím důležitým semínkem, z něhož současný folklor vzklíčil a vyrostl. Staněk miloval tradice, ale cítil potřebu posouvat je dál. V hudbě ani choreografiích se nebál experimentovat. A lidé jeho postupy ctili. „Tatínek by měl určitě radost, že je dnes tady tolik muzik. Ve spoustě z nich by našel kousek sebe. Těší mě, že se lidé, které kolem sebe sdružil, a které ovlivnil, budou moci sejít, chvíli pobýt, a že jim bude spolu dobře,“ míní Radka Baboráková, Staňkova dcera.

Muzikantská krajina (výstava)

Jaroslav V. Staněk ve své tvorbě nejčastěji čerpal právě ze slováckého folkloru, kterým žil. Ve výstavní kolekci dostaly prostor i méně známé motivy, kterým se věnoval při svých častých zahraničních cestách. Návštěvníci budou mít možnost vidět méně známé expresionistické období z dob studií, nahlédnout do úseku tvorby, kde je cítit silný vliv kubismu a rovněž i pozdější ovlivnění Vladislavem Vaculkou. Díky opakované výzvě ve Slováckém deníku, snaze dcery Radky a zájmu veřejnosti se podařilo shromáždit velké množství materiálu ze soukromých sbírek, kupříkladu fotografie, dopisy, návrhy scén, ale i portréty, které autor věnoval svým dobrým známým. To vše, včetně palety, houslí a originálů návrhů skladeb a inscenací pro Hradišťan, bude možné spatřit v Hradišťské Redutě v rámci programu „Muzikantská krajina“. Vernisáž jedinečné kolekce obrazů, kreseb, akvarelových skic a grafik, která vznikala mnoho měsíců a zapojila se do ní z velké části také široká veřejnost, se uskuteční ve čtvrtek 6. listopadu v 17:00 v Redutě. Výstava vznikla ve spolupráci se Slováckým muzeem a potrvá pouze do 9. listopadu.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.