22. 9. 2019 | Jaromír Orel

Jídlo a stolování na originální výstavě studentů SUPŠ ve Hvězdě

Tiskové zprávy
Městská kina
Výstavy

V rámci oslav 80. výročí založení SUPŠ Uherské Hradiště připravili učitelé a žáci pro prostory kina Hvězda společnou výstavu s názvem Stolování. Studenti přistoupili k různorodým pokrmům a stolování originálním způsobem v rámci zaměření svého oboru.

Veřejnost tak bude mít možnost shlédnout díla volného (malba, socha, volná grafika, multimediální tvorba) i užitého umění (keramika, průmyslový design, design oděvu, design obuvi, užitá fotografie a média). Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 26. září od 16 hodin. Výstavu, která bude ve foyer kina k vidění celý měsíc, slavnostně zahájí ředitel školy Mgr. Ivo Savara a historik umění, pedagog školy Mgr. Martin Dvořák.

Stolování obecně označuje souhrn společenských a estetických norem, které jsou spojeny s jídlem, jeho servírováním a v neposlední řadě s chováním u stolu. Téma jídla a s ním spojené stolování, však má nezastupitelné místo také ve výtvarném umění. Fresky bakchanálních slavností, obrazy vlámského malíře Pietra Brueghela, nebo sochy Claese Oldenburga zpodobují stolování, chování u stolu, či samotné pokrmy. Užité umění v podobě keramiky, průmyslového designu, oděvního designu pak vytváří produkty, které jsou spojením praktické a estetické funkce a umocňují gastronomický i společenský zážitek z hostiny. Fotografie, film a nová média se tímto tématem zabývají od počátku a přinášejí nový pohled na stará témata.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.