2. 5. 2013 | Jaromír Orel

La Gioconda: Romantika Benátek živě z Paříže

Tiskové zprávy
Operní sezóna v kině Hvězda Uherské Hradiště nabídne v pondělí 13. 5. 19.30 hod. známou La Giocondu - ojedinělý a spektakulární mistrovský kus

Operní sezóna v kině Hvězda Uherské Hradiště nabídne v pondělí 13. 5. 19.30 hod. známou La Giocondu - ojedinělý a spektakulární mistrovský kus, v němž se na jednom pódiu pod taktovkou Daniela Orena a v režii Piera Luigiho Pizziho společně objeví Violeta Urmana, Luciana D’Intino, Marcelo Alvarez a Sergej Murzaev.

V úvodu do jedné z mála svých prozaických her Angelo, Tyrant of Padua říká Victor Hugo, že skutečné drama musí být zároveň vznešené i realistické. Amilcare Ponchielli a Arrigo Boito se během procesu převádění divadelní hry do operní formy touto Hugovou premisou řídili bez výhrad. Jejich Gioconda, poprvé uvedená milánskou La Scalou v roce 1876, je jednou z nejvýraznějších klasických oper všech dob. Ač bylo ve své době pro skladatele nesnadné žít a tvořit ve stínu Verdiho, Ponchielli byl jedním z mála, kdo si vydobyli své místo na výsluní a, ač se Mistrovi příliš nevzdálili, podařilo se jim vytvořit vlastní autentický styl. Boito, jehož skladatelský talent se jasně prokázal už při práci na Mefistofelovi, se ukázal být ještě nadanějším libretistou a brzy začal úzce spolupracovat se samotným Verdim. La Gioconda je kdesi na půli cesty mezi francouzskou velkooperou a dramatem ve Verdiho stylu. Líčí téma zlomených srdcí a zmařených osudů na pozadí Benátek 17. století. Moc a láska, oběť a zrada, jed a pomsta: tato opera slučuje všechny prvky klasického melodramatu a vdechuje jim nový život i operní grandiozitu.

V ceně vstupenky tištěný program představení, sekt a občerstvení o přestávce.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.