28. 2. 2019 | Jaromír Orel

Legendární Energit v hvězdné sestavě v Míru

Tiskové zprávy
Městská kina
Klub Mír

Není mnoho českých rockových skupin, které sklidily ohlas i v zahraničí. Energitu v čele s Lubošem Andrštem se to však ve fúzových sedmdesátých letech podařilo.

Během svého turné k oslavě 45 let od založení zamíří česká blues-rocková legenda Energit také do uherskohradišťského klubu Mír. Koncert skupiny, hrající momentálně ve hvězdném složení Andršt - Kulhánek - Holeček - Zelenka, začíná ve čtvrtek 7. 3. od 20 hodin.

Kytarista Luboš Andršt si zahrál například s George & Beatovens, Framus Five, Jazz Q, aby nakonec v roce 1973 založil společně s Ivanem Khuntem, Jaroslavem Erno Šedivým a Vladimírem Padrůňkem skupinu Energit. V této době vznikla alba Energit (1975) a Piknik (1978), která jsou hudebními fanoušky dodnes ceněná doma i ve světě. Posluchače napadne hudbu Energitu té doby přirovnat k Mahavishnu Orchestra, avšak ta má mnoho svých originálních prvků a přístupů. První album vyniká výbornými nápady.

Během let se v kapele vystřídalo několik dalších muzikantů (Vladimír Mišík, Anatoli Kohout, Emil Viklický) a v roce 1980 se Energit rozpadl. V novém století byl však Energit oživen. V dubnu roku 2017 kapela vydala úspěšné album Time's Arrow a při této příležitosti obnovila koncertní činnost naplno.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.