7. 2. 2014 | Josef Korvas

Letecké muzeum v Kunovicích slaví čtyřicet. Jak dál?

Tiskové zprávy
Na výstavě si návštěvníci budou moci prohlédnout historické fotografie mapující vývoj muzea, modely letadel vyrobené v Kunovicích a letecké přístrojové vybavení

„Víte, že v Leteckém muzeu Kunovice je vystaven světově unikátní exponát?“

Tímto unikátem je letoun Aero L-29A Delfín Akrobat (OK-SZA), který se stal v roce 1974 prvním oficiálním exponátem kunovického muzea letadel. Proto je rok 1974 považován za oficiální rok zahájení výstavní činnosti tehdejšího "Slováckého leteckého muzea".

Při příležitosti tohoto výročí nachystali pořadatelé malou výstavu rekapitulující existenci jediného leteckého muzea v regionu s cílem seznámit veřejnost s minulostí, přítomností a možnou budoucností tohoto, svým zaměřením jedinečného a pro kraj důležitého, muzea.

V roce 2012 vznikla občanská iniciativa „Zachraňte Letecké muzeum Kunovice", která si dala za cíl vzbudit zájem veřejnosti a kompetentních osob a získat je pro myšlenku vybudování samostatného plnohodnotného muzea a tak pomoci chátrající letouny zachránit. Stránky projektu: zde

Na výstavě si návštěvníci budou moci prohlédnout historické fotografie mapující vývoj muzea, modely letadel vyrobené v Kunovicích a letecké přístrojové vybavení. Výstava dále připomene zakladatele muzea, letecké nadšence Aloise Hráčka a Jiřího Marka, díky kterým dnes tato sbírka existuje. Pozornost je dále věnována současnému stavu exponátů a zabývá se i dalším rozvojem leteckého muzea do budoucnosti.

Jako doprovodnou součást výstavy chystají Městská kina i promítání tematických dokumentárních snímků v expozici výstavy a uvedení celovečerních snímků s námětem letadel a létání ve druhé polovině měsíce února v programu kina Hvězda.

Výstava bude probíhat v prostorách kavárny kina Hvězda v Uherském Hradišti od úterý 11. února 2014 do neděle 9. března 2014. Navštívit ji můžete v době otevření kina (podle veřejného programu).

Na výstavu bude navazovat setkání s veřejností, kde Vás zástupci projektu „Zachraňte Letecké muzeum Kunovice” seznámí s tímto projektem podrobněji. Nedílnou součástí podvečera bude také následná veřejná debata na toto téma. V úvodu programu se můžete těšit i na promítání.

Setkání s veřejností proběhne ve středu 26.2.2014 od 17.00 hodin v kinosále kina Hvězda v krátkého filmu s tématikou letecké výroby a letectví v Kunovicích. Vstupné dobrovolné.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.