28. 4. 2014 |

Letní filmová škola oslaví 40. narozeniny

Tiskové zprávy
Více než dvě stovky pozoruhodných celovečerních i krátkých filmů z celého světa v šesti sálech a dvou letních kinech, desítky koncertů, výstav, divadelních představení, multižánrových produkcí či přednášek a nepočítaně gratulantů

Více než dvě stovky pozoruhodných celovečerních i krátkých filmů z celého světa v šesti sálech a dvou letních kinech, desítky koncertů, výstav, divadelních představení, multižánrových produkcí či přednášek a nepočítaně gratulantů. V jejich  čele režisér a oscarový scenárista Michel Gondry, jedna z nejoriginálnějších osobností současné kinematografie, následovaný další francouzskou režisérskou legendou Bertrandem Tavernierem… Letní filmová škola Uherské Hradiště slaví 40 let existence opravdu na úrovni! Aktuálně největší nesoutěžní filmový festival v České republice se letos koná od 25. července do 2. srpna. Každý den (večer i noc) nabídne událostmi nabitý filmový program (tradičně rozdělený do šesti základních sekcí: Fokus, Inventura, Spektrum, Visegrádský horizont, AČFK uvádí, Zvláštní uvedení) a stejně neodolatelné doprovodné akce.

Jubilejní ročník Letní filmové školy Uherské Hradiště provází nový, velmi vydařený vizuál, vytvořený Janem Havlem ze studia Belavenir Prague. „Vizuál je remakem klasiky zasazeným do současnosti. Osvícení filmem. Film, stejně jako literatura nebo výtvarné umění nám dává nahlížet na život z různých úhlů pohledu. Film neslouží pouze k relaxaci, ale může nás i inspirovat, kultivovat, motivovat, doslova zapálit náš zájem, ovlivnit nás na celý život,“ podotkl autor.

A pozor, pouze do 30. června je k mání cenově zvýhodněná akreditace na všech devět festivalových dnů za 1 000 Kč! Akreditace a ubytování je možné zakoupit prostřednictvím akreditačního systému, který je dostupný na stránkách www.lfs.cz

„Z Letní filmové školy se stala zralá a zkušená dáma v nejlepších letech a osobně jsem si jistá, že se divákům a návštěvníkům letos předvede v tom nejlepším světle. Náš organizační tým pro vás připravuje opravdu mimořádný filmový i doprovodný program, ze kterého si vybere úplně každý. Chybět nebudou zajímaví hosté, se kterými můžete besedovat, setkávat se v ulicích města a napřímo sdílet své dojmy z jejich filmů. Zkrátka, těšte se a nezapomeňte si rezervovat alespoň pár svých volných dnů pro pobyt v Uherském Hradišti, nebudete litovat.“ Radana Korená, ředitelka LFŠ

„Čtyřicáté narozeniny festivalu jsou podobné jako čtyřicáté narozeniny člověka. Je to den jako každý jiný – a přesto výjimečný. A taková bude i letošní Letní filmová škola. "Obyčejná" v tom, že návštěvníky čeká ten nejkvalitnější program, jaký jsme schopni připravit, a výjimečná v tom, že své narozeniny oslaví celou řadou mimořádných akcí. Sami už se na ni těšíme.“ Iva Hejlíčková, programová ředitelka LFŠ

VÝBĚR Z PROGRAMU

Fokus: Španělsko

Španělský program bude věnován národnímu žánru españolada, který spoluvytvářel obraz Španělska spojený s řadou stereotypů (flamenco, býčí zápasy a další lidové zvyklosti, anebo také furiantství, pověry či proslulý iberský machismus). Jde o kulturu velmi různorodou, která má často i uvnitř sebe sama odlišné jazykové, kulturní a historické kořeny, takže ji nelze redukovat na několik stereotypních folklórních obrázků. Právě výběr ostatních programových podsekcí pak směřuje k tomu, aby ukázal tuto rozmanitost španělské produkce a zpochybnil naše vlastní velmi často zkreslené představy, které si o Španělsku vytváříme.
Na tématech současné produkce, na hororech nebo v díle Luise G. Berlangy, který patří mezi mezinárodně nejproslulejší španělské tvůrce, budou moci diváci sledovat, jak Španělé reflektují svou národní příslušnost a co si pod tímto slovním spojením představují.

Visegrádský horizont

Češi v zahraničí: Alexander Hackenschmied

Jméno Alexandera Hackenschmieda je u nás širší veřejnosti prakticky neznámé, přestože svou tvorbou ovlivnil kinematografii v Čechách a po svém odchodu do exilu i ve Spojených státech. Jednoho ze zakladatelů české filmové avantgardy představí LFŠ nejen průřezovou retrospektivou jeho snímků, ale bude mu věnována i rozsáhlá výstava a publikace Alexander Hackenschmied: (Bez)účelná procházka, kterou obnovíme edici Iniciály.

Visegrádská sci-fi

Reálně socialistická i moderní sci-fi visegrádského prostoru – to je řada skvělých autorů (Stanislav Lem, Janusz Zajdel, Karel Čapek, Josef Nesvadba...), řada skvělých filmařů (Karel Zeman, Andrzej Wajda, Bence Fliegauf, Juliusz Machulski...) a umělecký žánr, který socialismu sice nebyl vlastní, ale který režim překvapivě toleroval a který v mnoha ohledech snese světové srovnání.

Talent: Zuzana Piussi

Zuzana Piussi, absolventka bratislavské VŠMU, si vybírá témata pro společnost vyloženě citlivá a někdy až bolavá a nebojí se do nich jít se vší vervou a nekompromisností. Věnuje se nejen problémům slovenské justice (Nemoc třetí moci), slovenských národovců (Křehká identita) a slovenských voleb (Od Fica do Fica), ale i postavení gayů ve společnosti (Andělé pláčí) či stavu slovenské kultury (Bezbožná krajina).

Novinky Visegrádu

Výběr toho nejlepšího, co se urodilo v kinematografii české, slovenské, maďarské a polské. Na tři desítky snímků, jimž vévodí předpremiéry čtyř nových dílů cyklu České století Roberta Sedláčka nebo režijní debut Miroslava Krobota Díra u Hanušovic.

Studentské filmy

Studenti filmových škol budou na letošní LFŠ zastoupeni nejen výběrem nejlepších filmů, ale budou i aktivními účastníky festivalu. V rámci tzv. Summer Film Campu budou totiž přímo na LFŠ natáčet krátké snímky s tematikou jednotlivých programových sekcí LFŠ.

HOSTÉ

Michel Gondry (*1963)

Velké dítě a neodbytný snílek současné světové kinematografie. Gondry patří spolu s blíženci Wesem Andersonem a Charliem Kaufmanem k nejpilnějším vynálezcům bizarních fikčních světů, ukotvených v naší fantazii, v našich snech a v našem podvědomí. Za scénář ke svému průlomovému snímku Věčný svit neposkvrněné mysli získal Michel Gondry Oscara.

LFŠ představí jednoho z nejvýznamnějších současných světových režisérů kompletní retrospektivou obsahující nejen všechny hrané filmy, ale i dokumenty, videoklipy (Björk, Daft Punk, Beck) a reklamy. Součástí programu bude i premiéra nejnovějšího Gondryho snímku, dokumentu s názvem Je vysoký muž šťastný? Animovaná konverzace s Noamem Chomským, který zachycuje unikátní setkání dvou výjimečných mozků – zvídavého režiséra Gondryho a hvězdného intelektuála Noama Chomského.

Bertrand Tavernier (*1941)

Legendární tvůrce francouzské kinematografie, který je jako režisér činný již pět dekád a který na světových festivalech nasbíral desítky cen (mj. berlínský Zlatý medvěd za snímek Volavka a Cena za režii z Cannes za film Neděle na venkově). Tavernier je autorem francouzských filmových klasik jakými jsou Hodinář od Sv. Pavla, Soudce a vrah či Smrt v přímém přenosu, ale na LFŠ představí také svůj nejnovější film, ironickou politickou komedii Quai d´Orsay.

Tino Hammid (* 1952)

S tvorbou i dramatickými zákruty života Alexandra Hackenschmieda seznámí diváky Letní filmové školy jeho syn, Tino Hammid, který sám působí jako fotograf. Z rodinného archivu na LFŠ doputují Hackenschmiegovy kresby, malby a fotografie.

CENY AKREDITACÍ

Typ akreditaceZákladní cenaSe slevouPři platbě do 30. června
Jednodenní250 Kč--
Čtyřdenní800 Kč700 Kč-
Devítidenní1 400 Kč1 250 Kč1 000 Kč

Zájemci si mohou zakoupit akreditaci a ubytování prostřednictvím akreditačního sytému, který je dostupný na stránkách www.lfs.cz

Zvýhodněné ceny akreditací platí pouze do 30. června. S včasnou akreditací je spojena možnost ubytování na studentské koleji.

Z HISTORIE

Letní filmová škola vznikla v roce 1964 jako uzavřený seminář pro lektory filmových klubů. Postupně rostl počet účastníků i význam LFŠ, coby v tehdejším Československu velmi vzácné příležitosti k setkání s kinematografiemi zemí mimo socialistický tábor. To byl ovšem také důvod permanentní hrozby zákazu ze strany komunistické moci, v jejímž důsledku byl například stanoven maximální počet zájemců z každého filmového klubu. V Uherském Hradišti se LFŠ poprvé konala v roce 1981, tehdy za účasti více než 500 návštěvníků. S rokem 1989 omezení padla, filmy z celého světa se staly dostupné, LFŠ ztratila punc výjimečné akce – v roce 1992 přijelo jen 250 diváků… Organizátoři, pod vedením tehdejšího ředitele kin v Uherském Hradišti Jiřího Králíka, zareagovali razantní změnou celkové koncepce festivalu. LFŠ se otevřela všem příznivcům filmu, začala uvádět kvalitní zahraniční tituly, zvát významné tvůrce, rozrostl se filmový a doprovodný program i počet promítacích míst. A diváci se do Uherského Hradiště vrátili. V posledních ročnících jich přijíždí kolem pěti tisíc, především středoškolských a vysokoškolských studentů. Letní filmová škola tak už čtyřicet let rozšiřuje svým návštěvníkům filmový obzor, tříbí vkus a prezentuje filmové umění v nových, netradičních souvislostech.

HOSTÉ PŘEDCHÁZEJÍCÍCH ROČNÍKŮ:

Aki Kaurismäki, Emir Kusturica, Ken Loach, Abbás Kiarostamí, Carlos Saura, István Szabó, Julio Medem, Béla Tarr, Fridrik Thór Fridriksson, Goran Paskaljević, Pedro Costa, Amos Gitai, Apichatpong Weerasethakul, Terry Gilliam, Terry Jones, Tom Stoppard, Godfrey Reggio, Mika Kaurismäki, Hector Babenco, Souleyman Cissé, Dušan Makavejev, Juraj Jakubisko, Jan Švankmajer, Jerzy Stuhr, Jaco van Dormael, Raoul Servais, Lisandro Alonso, Bence Fliegauf, György Pálfi, Vimukthi Jayasundara, Ilmar Raag, Andrei Ujica, Michel Khleifi, VALIE EXPORT, Christian Berger, Marika Green, Mara Mattuschka a řada dalších.

POŘADATELÉ, PARTNEŘI, ZÁŠTITY

Hlavní pořadatel: Asociace českých filmových klubů, o. s.
Spolupořadatel: AČFK servis, s.r.o.
Hlavní partneři: RWE a město Uherské Hradiště
Finanční podpora: Státní fond kinematografie, Ministerstvo kultury ČR, MEDIA program Evropské unie, Zlínský kraj, Velvyslanectví Spojených států amerických, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Polský institut Praha, Český literární fond
Spolupráce: Národní filmový archiv, Slovenský filmový ústav, Velvyslanectví Španělska, Institut Cervantes v Praze, Americké centrum Praha, Filmoteka Narodowa Warszawa, Balassiho institut, FAMU, mmcité, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, capsa.cz, Slovácké léto, Aquapark Uherské Hradiště, Ackee, Austrian Film Museum, Cinematik Piešťany
Záštity: ministr kultury Daniel Herman, ředitel NFA Michal Bregant, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský, ředitel SFÚ Peter Dubecký
Hlavní mediální partneři: Česká televize, Respekt, Rádio 1
Mediální partneři: Metropolis, ČSFD

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.