14. 10. 2019 | Jaromír Orel

Miles Davis zahájí jazzovou sekci Kulturních delikates

Tiskové zprávy
Městská kina
Kulturní Delikatesy

„Byl vizionář, inovátor a tvůrce, který se vzepřel kategorizaci i ztělesněním pojmu cool jazz.“ Také takto Milese Davise charakterizuje dokumentární film Miles Davis: Birth Of the Cool, který je sondou do života a uměleckého vývoje této známé hudební a kulturní ikony.

Kino Hvězda Uherské Hradiště jej v rámci svého programu Kulturních delikates promítne ve čtvrtek 17. 10. od 20 hodin.

Film nabízí možnost nahlédnout zblízka do života tohoto legendárního hudebníka a využívá přitom výroků samotného Milese Davise převzatých z jeho vlastního životopisu. Nedávno zveřejněné archivní materiály spolu s rozhovory s předními historiky a osobními přáteli, jako je Quincy Jones, poskytují obrázek člověka žijícího život naplno a oddaného svému umění. Navzdory nedůstojným poměrům panujícím v Americe v dobách rasové segregace Davise nic nezastavilo při uskutečňování jeho snu – vytvořit novou formu hudebního výrazu. Davis spolupracoval se svými kolegy hudebníky takřka vědeckým způsobem na hudebních experimentech a rozšiřování tonality a lyričnosti jazzu – a výsledky tohoto jejich díla jsou dodnes patrné.

Tento film nabízí niterný pohled na jeho lásky, osobní vztahy a závislosti a divák tak získává přesnější představu o Davisovi v jeho lidském rozměru. Davis si získává diváka svou odvahou a podmanivou povahou od začátku až do konce a jediné omezení jeho intelektuálního zanícení pro hudební dílo představují jeho pochyby. Impozantní životopisný snímek režiséra Stanleyho Nelsona splétá z vláken tvůrčího života tohoto hudebníka jednolitý příběh, který nám umožňuje lépe než kdy předtím porozumět jednomu z velkých moderních amerických umělců.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.