27. 4. 2020 | Jaromír Orel

Oslaďte si karanténu Jízdou, jízdou na Pionýru nebo speciálem PechaKucha Night

Tiskové zprávy
Městská kina

Kino Hvězda Uherské Hradiště opět přináší divákům týdenní filmovou nabídku on-line kina. Od pondělí 27. 4. do neděle 3. 5. mohou diváci díky internetu doma vidět úspěšné premiérové filmy v čele s úspěšnou komedií Příliš osobní známost, ale také si mohou zavzpomínat s kultovní Jízdou Jana Svěráka.

Specialitou bude pořad PechaKucha Night Prague Vol. 68 (středa 29. 4. 20:20). Jeho prostřednictvím za diváky až domů přijde celkem 10 tvůrců, kteří promluví o svých aktuálních projektech. Zastoupeny budou obory architektura, grafický design, móda, teorie, malba, fotografie a produktový design. Z Uherského Hradiště se na živé vysílání připojí čerstvá absolventku ateliéru malby na AVU, malířka Mária Gloza. Vstupenky jsou k mání na webu kina www.mkuh.cz

Pondělí bude patřit thrilleru První zrádce legendárního režiséra Marca Bellocchia podle skutečného příběhu, tedy pravé lahůdce pro všechny milovníky filmů s mafiánskou tématikou. V úterý můžete prožít nostalgický večer s filmem Jízda Jana Svěráka a zavzpomínat na devadesátky. Ve středu nás čeká speciál PechaKucha Night Prague. Cestování je v době, kdy se cestovat příliš nemůže, téma velmi oblíbené. Ve čtvrtek se proto můžete vydat na další road-movie prostřednictvím dokumentu Na pionýru s Markem Slobodníkem. První máj je lásky čas! Proč se nepokusit vrátit ke svým starým láskám jako Victor v romantické francouzské komedii Tenkrát podruhé? Víkendový program také přinese úspěšné české tituly: Příliš osobní známost, Modelář a Karel Svoboda: Šťastná léta.

Ve středu 29. 4. se koná 68. večer PechaKucha Night Prague, tentokrát však netradičně online, prostřednictvím živého vysílání. Během jednoho večera diváci uvidí na svých obrazovkách deset prezentací, v rámci kterých dohromady čtrnáct hostů představí své aktuální projekty. Z Uherského Hradiště se na živé vysílání připojí čerstvá absolventku ateliéru malby na AVU, malířka Mária Gloza. Hlavními náměty jejích děl jsou folklorní výjevy, inspirace lidovými tradicemi, rituály a mýty. Jiným tématům se ve svých dílech věnuje další z hostů, malíř a absolvent brněnské FaVU VUT, Dominik Forman. Je spoluautorem Manifestu radikálního realismu a programově se obrací k realistické tvorbě druhé poloviny 20. století vznikající převážně v sovětském bloku.

Přednášku s názvem Hello Sister, Welcome in China připravily architektky Markéta Mráčková a Barbora Šimonová, které se seznámily při studiu na AVU. Společně vystupují pod alter-egem Šimon Mráček a v roce 2016 založily kulturní družstvo cosa.cz, s cílem zastřešit své různorodé aktivity – architekturu, výtvarné umění, literaturu a video. Další dvojicí, která představí svůj projekt, jsou designéři a studenti Ateliéru grafického designu a nových médií na pražské UMPRUM, Jan Stuchlík a Josef Gečnuk. Ti stojí za vznikem digitální platformy Missing studies, jenž propojuje uživatele různých oborů na základě jejich společných zájmů a témat a vytváří základy pro nezbytnou mezioborovou spolupráci. Knihu Skrytá místa na PKNP Vol. 68 uvede její autorka, architektka Kateřina Pazourková. Při práci na knize mapovala opuštěné budovy, zaniklé dvorky, zamčené průchody a zapomenuté zahrady, a vznikl tak jakýsi atypický průvodce po Pražské památkové rezervaci. Dalším hostem večera bude fotografka, vedoucí ateliéru dokumentární fotografie na pražské FAMU a šéfredaktorka časopisu Fotograf, Markéta Kinterová. Ta ve své prezentaci představí jak kurátorskou tvorbu, tak i tu vlastní, ve které se věnuje především konceptuální fotografii, často s přesahy do veřejného prostoru.

Duo designérů Eda Herrmann a Matěj Coufal za sebou mají účast na několika prestižních designerských soutěžích a přehlídkách. Pod značkou Herrmann&Coufal navrhují především objekty každodenního života propojující umění, řemeslo a industriální reprodukovatelnost, ale baví je i přesahy do jiných oborů. Na PKNP promluví o chystané putovní výstavě týkající se fenoménu DIY, kterou chtějí poukázat na to, že design není jen něco elitního a povrchního, ale pravá krása se skrývá ve smyslu objektu a jeho příběhu. O udržitelnosti v módě promluví Barbora Procházková, absolventka ateliéru Designu oděvu a obuvi na pražské UMPRUM. Ve své práci se soustředí na to, jak přistupovat k profesi módního návrháře a profilovat svou tvorbu ruku v ruce s ekologií a se snahou zpomalit kolotoč konzumu.

Grafik Jan Matoušek a fotograf Vojtěch Veškrna na dubnové PKNP představí knihu Squadron o válečné aviatické historii Československa, s dosud nepublikovanými negativy Ladislava Sitenského. Tato vizuálně unikátní kniha byla mimo jiné nominována na Nejkrásnější českou knihu roku 2019. Další host promluví o tom, jak periferie logistických center zabírají stále více zemědělské půdy, ovlivňují životy mnoha obyvatel a vytvářejí zcela nové vztahy v krajině. Jsou nazývána Ocelová města a stejný název nese i kniha, kterou na PechaKucha uvede jeden z editorů, Tadeáš Říha.

Program on-line kina:

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.