12. 9. 2014 | Josef Korvas

Petr Horký uvede ve Hvězdě osobně Století Miroslava Zikmunda

Tiskové zprávy
Zaznamenat nejvýznamnější události posledního století pohledem netypického jedince se pokusilo mnoho režisérů hraného filmu. Petru Horkému se povedlo takový film natočit ne na základě fikce, ale skutečných osudů známého českého cestovatele Miroslava Zikmunda

Zaznamenat nejvýznamnější události posledního století pohledem netypického jedince se pokusilo mnoho režisérů hraného filmu. Petru Horkému se povedlo takový film natočit ne na základě fikce, ale skutečných osudů známého českého cestovatele Miroslava Zikmunda. Hradišťská premiéra dokument proběhne ve středu 17. září v 17.15 hodin v kině Hvězda Uherské Hradiště za přítomnosti režiséra a v jednání je i účast samotného Miroslava Zikmunda.

Dramaturgem filmu byl navíc hradišťský rodák Jan Gogola ml., na scénáři spolupracoval další známý cestovatel a organizátor Miroslav Náplava. Ve filmu zazní hudba Radůzy a Roberta Jíšy. Kvůli této události ruší současně Městská kina plánované promítání Tří bratrů a zve diváky k setkání s režisérem a ke shlédnutí diskutovaného filmu. „Všichni známe Miroslava Zikmunda jako fenomenálního cestovatele a cestopisce. Ale málokdo ví, že tento bezmála stoletý muž si sedmdesát let denně píše deník. A teď dal souhlas, abychom tyto deníky zpracovali. Snad nikdo na Zemi nemůže popsat poslední bouřlivé století lidstva na unikátních osobních zkušenostech tak, jako on. Od vzniku ČR po současnost. Přes světovou válku, nástup komunismu až po jeho pád. Od kolonialismu po „všemocný“ kapitalismus.“ , tvrdí Petr Horký. Životopisný film Století Miroslava Zikmunda přináší osobitý pohled na bouřlivé dějiny dvacátého století očima muže, který poznal celý svět. Byl počat za Habsburků, narodil se pět měsíců po vzniku první republiky. Přežil 2. světovou válku, zažil nástup komunismu i jeho pád. StB byl označen jako „nebezpečná osoba nejvyšší třídy nebezpečnosti“. Pobýval v Africe, když zanikal koloniální systém. Setkal se s prezidenty, seznámil se s Gagarinem i Hillarym. Podrobnosti o vzniku dokumentu se mohou diváci dovědět při diskuzi s Petrem Horkým před začátkem filmu i v diskusi po projekci. Čas bude určitě také na autogramiádu.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.