18. 7. 2013 | Jaromír Orel

Příběhy bezpráví v kině Hvězda

Tiskové zprávy
Před dvěma lety vyzvala společnost Člověk v tísni studenty, aby ve svém okolí našli pamětníky, jejichž životy poznamenalo komunistické bezpráví, a aby zdokumentovali jejich příběhy

Před dvěma lety vyzvala společnost Člověk v tísni studenty, aby ve svém okolí našli pamětníky, jejichž životy poznamenalo komunistické bezpráví, a aby zdokumentovali jejich příběhy. Mladí lidé, kteří se již narodili do svobody, se setkávali s těmi, již většinu života prožili v komunistické diktatuře. Vznikl dialog dvou životních zkušeností. Vznikla i výstava, která se nyní představuje v kavárně uherskohradišťského kina Hvězda. Představuje prostřednictvím stylizovaných fotografií a textů některé z příběhů „z míst, kde žijeme“.

Výstava společnosti Člověk v tísni vznikla v rámci projektu Příběhy bezpráví (Jeden svět na školách). Ředitel projektu Jeden svět na školách, Karel Strachota, k výstavě dodal: „Ze studentských prací vznikly dvě multimediální prezentace a některé týmy vytvořily vlastní výstupy, například publikace nebo krátké filmy. Po pár měsících se studenti se „svými“ pamětníky opět setkali při fotografování.“ Na výstavu navazují také doprovodné tematické akce v kavárně Portal v průběhu LFŠ 2013, které se hlásí k aktivitám kampaně Proti ztrátě paměti a cílům Iniciativy za důstojné využití věznice v Uh. Hradišti. Bývalá věznice v Uherském Hradišti je významnou památkou připomínající léta teroru dvou totalitních režimů minulého století a ojedinělý takto zachovaný objekt svého druhu v České republice. Jedinou připomínkou toho, co se za zdmi věznice dělo, je v současnosti skromný pomník se jmény devětadvaceti popravených, zastřelených a umučených.

Karel Strachota se letošní LFŠ aktivně zúčastní a v sobotu 27. 7. v podvečer v Café Portal kromě představení Příběhů bezpráví uvede snímek Ztráta paměti – Žalář je čest, ne ponížení a pohovoří i o aktuálním projektu Proti ztrátě paměti. Pro upozornění na neutěšený stav objektu chátrající věznice o.s. Memoria během 39. Letní filmové školy připravilo následující akce, na které jsou srdečně zváni účastníci festivalu a také široká veřejnost! Po celou dobu 39. ročníku LFŠ je možné v Cafe Portal podepsat petici za důstojné využití věznice v Uh. Hradišti.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.