15. 2. 2013 | Jaromír Orel

Psí vojáci se vrací: v Míru jsou legendou

Tiskové zprávy
V pátek 22. 2. zavítají Psí vojáci, jejichž hudba se pohybuje v jakési mezizóně na dohled od undergroundu i šansonu, také do klubu Mír Uherské Hradiště

Loni se kapela Psí vojáci znenadání stáhla z hudební scény a svým stručným oznámením, že z osobních a zdravotních důvodů ukončuje činnost, mnohé zaskočila. Pauza však nakonec netrvala dlouho. Uplynulo čtrnáct měsíců a kapela oznamuje návrat, a to v prapůvodní sestavě, v jaké byla roku 1979 založena. Po boku zpěváka a klávesisty Filipa Topola se tedy objeví bubeník David Skála a baskytarista Jan Hazuka. V pátek 22. 2. zavítají Psí vojáci, jejichž hudba se pohybuje v jakési mezizóně na dohled od undergroundu i šansonu, také do klubu Mír Uherské Hradiště. "Pamětníci si jistě vybaví nespočet koncertů Psích vojáků v klubu Míru, včetně těch se zakrvaveným klavírem. Psí vojáci jsou zkrátka legendou, která je s Mírem hodně spjatá, "  vzpomíná Jaromír Orel z Městských kin.

Psí vojáci poprvé veřejně vystoupili už v roce 1979 na IX. Pražských jazzových dnech a vzápětí se stali předmětem zájmu Státní bezpečnosti. Bylo jim tehdy pouhých 13 let. Filip Topol byl u svého prvního výslechu ještě ani neměl občanský průkaz. Skupina nemohla veřejně vystupovat a účastnila se jen soukromých undergroundových akcí (jako například Na hrádečku u Václava Havla). Během několika let skupina prošla změnami stylu i obsazení. Zpočátku textařsky spolupracovala s Filipovým bratrem Jáchymem, později začal skládat texty sám Filip. Od poloviny 80. let kapela vystupovala pod krycím názvem P.V.O. (Psí vojáci osobně) a její domovskou scénou se stal pražský Juniorklub Na Chmelnici (nyní působící v Paláci Akropolis). Po roce 1989 se Psí vojáci stali oblíbenou koncertní atrakcí a kromě klubových koncertů se účastní i řady festivalů. Podnikli klubová turné po Maďarsku, Rakousku, Německu a Holandsku, představili se na festivalech v Belgii a ve Francii. Jejich písně byly použity ve filmech (Žiletky režiséra Zdeňka Tyce, kde si Filip Topol zahrál hlavní roli), podíleli se i na scénické hudbě k několika divadelním představením.

Psí vojáci 1978-2013 - klub Mír, pátek 22. 2. 20.30 hod.
vstupné: 160 (předprodej), 200 Kč

Předprodejní místa: pokladna MKUH, MIC Uh. Hradiště, Rekord UH, Vichr UH, klub Mír, Panský dvůr Uherský Brod, IC Zlín.

Oficiální webová stránka: www.psivojaci.cz

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.