5. 11. 2018 | Jaromír Orel

Romantickou Sylfidu z Moskvy doplní vystoupení baletek ZUŠ

Tiskové zprávy
Městská kina
Kulturní Delikatesy

Sezóna Kulturních delikates v kině Hvězda Uherské Hradiště je již v plnému proudu. V neděli 11. 11. v 15:45 přinese romantickou Sylfidu v přímém přenosu z Bolšoj baletu v Moskvě. La Sylphide je nejstarším přeživším baletem (1832), stylový poklad dánského mistra baletu Augusta Bournonvilla.

Produkce a nové choreografie se pro Bolšoj balet ujal expert na Bournonvilla Johan Kobborg. Speciálním bonusem bude vystoupení žákyň tanečního oboru ZUŠ Uherské Hradiště ze třídy Jany Trubačíkové, které předvedou variace klasického tance na hudbu Lea Delibese.

Příběh La Sylphide je inspirován severskou romantickou legendou. Skotovi Jamesovi se v předvečer svatby s vesnickou dívkou Effie zjeví krásná víla Sylfida, která nedá jeho srdci klid a ohrozí štěstí milenců. Libreto baletu pracuje s typickým romantickým motivem své doby o nedostižném ideálu, který nenacházíme v našem hmotném světě.

Johan Kobborg tančil Bournonvillova díla takříkajíc od kolébky. V 18 letech byl vybrán jako model pro demonstrační video této techniky a nakonec produkoval svou vlastní verzi La Sylphide pro londýnský Royal ballet. Kobborg nediktoval tanečníkům a tanečnicím Bolšoj baletu současnou módu autenticity. Úpravy, které připravil, vychází především z jeho potřeby rozšířit psychologické vykreslení Jamese a jeho nešťastný osud povýšit na životní tragédii.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.