3. 6. 2019 | Pavel Princ

Sedmé setkání na výšině

Fotogalerie
Slovácké muzeum

Město Uherské Hradiště, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Klub kultury Uherské Hradiště vás i letos zvou na již sedmou Noc s Metodějem. Ač nedokážeme cestovat v čase, můžeme si čas od času takto připomenout dobu, ve kterém žili svatí Cyril s Metodějem. Atmosféru Velké Moravy navodí stylově připravený program, který si společně užijí odpoledne rodiče s dětmi.

Město Uherské Hradiště, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Klub kultury Uherské Hradiště vás i letos zvou na již sedmou Noc s Metodějem. Ač nedokážeme cestovat v čase, můžeme si čas od času takto připomenout dobu, ve kterém žili svatí Cyril s Metodějem. Atmosféru Velké Moravy navodí stylově připravený program, který si společně užijí odpoledne rodiče s dětmi. Bonusem večera bude koncertní vystoupení hradišťské CM Harafica a skupiny Hrdza ze Slovenska. Open air akce se uskuteční v pátek 7. června od 16.30 do 22.00 hodin a vstupné je zdarma.

„V roce 863 na toto místo přišla byzantská misie, v jejímž čele stál Konstantin a jeho bratr Metoděj. K původnímu kostelu byl přistavěn kostel s apsidou, který se stal místem výuky mnichů. Bratři však spolu se svými žáky po 4 letech odešli a v roce 872 se vrátil zpět již jen Metoděj, nyní ale už jako arcibiskup moravský a panonský,“ připomíná Chrástek historické souvislosti Výšiny svatého Metoděje, která je zapsána na seznam Národních kulturních památek České republiky.

Program bude rozdělen na odpolední a večerní část. „Odpoledním tématem bude historie palných zbraní od Velké Moravy po baroko. Návštěvníci si na připravených stanovištích vyzkouší svoji mušku (velkomoravská střelnice, obléhání města, ostřelování) a sílu (kolbiště). Souběžně bude probíhat ochutnávka renesanční kuchyně, a možná vás překvapí, jak se odlévaly kule do mušket,“ odkrývá Tomáš Chrástek, archeolog Slováckého muzea a garant akce, programovou náplň. V 17.00 hodin nebudou nad Výšinou sv. Metoděje znít zvony, poklidný prostor rozezní palné zbraně.

O jejich představení od gotiky po baroko i s reálnou ukázku se postarají členové brněnského spolku Poustevník. Poslední odpolední zastavení zprostředkuje velkomoravský mnich Abbé, který poodhalí roušku tajemství skriptoria a provede životopisem knihy.

Program ve své druhé části nabídne krátké zahájení starostou Uherského Hradiště a zástupkyní Slováckého muzea a ihned poté se návštěvníkům představí cimbálová muzika Harafica a slovenská folková skupina Hrdza. „Během sedmi ročníků se na pódiu vystřídala řada umělců různých žánrů. Tentokrát jsme sáhli po folku a částečně i folkloru, na který jistě Harafica ve svém vystoupení nezapomene,“ dodal Chrástek. „Pokud vyjde počasí, tak to bude jistě opět krásná akce i podívaná na zapadající slunce za Buchlovem,“ uzavřel Chrástek a doporučil veřejnosti vzít si s sebou vhodný oděv do přírody a potřeby na sezení.

Program 2019

Fotogalerie k článku

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.