2. 4. 2013 | Josef Kubáník

Slavná komedie Harold a Maude v pátek skončí

Tiskové zprávy
Černá komedie Harold a Maude, kterou více jak tři roky s úspěchem uvádělo Slovácké divadlo, v pátek skončí. Silný příběh osmdesátileté hraběnky a jejího mladého přítele, se rozhodně zapíše do kronik jako jedna z nejpozoruhodnějších inscenací posledních let

Černá komedie Harold a Maude, kterou více jak tři roky s úspěchem uvádělo Slovácké divadlo, v pátek skončí. Silný příběh osmdesátileté hraběnky a jejího mladého přítele, se rozhodně zapíše do kronik jako jedna z nejpozoruhodnějších inscenací posledních let.

Všechno odstartovalo při nenápadné návštěvě Uherského Hradiště na podzim roku 2008, kdy Květa Fialová přijela na jednu z repríz muzikálu Adéla ještě nevečeřela. Na Slovácku se doslova zamilovala do herce Josefa Kubáníka a řediteli divadla Igoru Stránskému vzápětí navrhla, že by si s mladým hercem chtěla zahrát v černé komedii Harold a Maude. „Souhlasil jsem a bylo to nejlepší rozhodnutí mého profesního života,“ nechal se slyšet Igor Stránský, jenž několik měsíců poté inscenaci režíroval. Premiéru měla v lednu 2010. „Sjížděli se k nám na ni diváci ze všech koutů Česka,“ potvrzuje Marie Svozilová z programového oddělení divadla. Každý chtěl totiž vidět naživo Květu Fialovou v její životní roli.

Netrvalo to dlouho a jmenovaná divadelní a filmová legenda získala za Maude Thálii, brzy poté inscenaci natočila do zlatého fondu i Česká televize. Když ji na ČT2 vysílala, dívalo se na ni nejvíc diváků toho večera. „Po všech těch úspěších už nešlo jít dál,“ je přesvědčený ředitel Igor Stránský a prozrazuje magické souvislosti. „Maude je osmdesát let, Květa Fialová si roli přála hrát v osmdesáti a nás v pátek čeká osmdesátá repríza,“ vypočítává. „Věřím, že rozloučení bude velkolepé, je absolutně vyprodáno.“ A co říká na poslední reprízu milované Maude její představitelka? „V té roli je všechno. Celý můj život. Hned jak jsem ji uviděla poprvé, to ji hrála Merinka Rosůlková, byla jsem okouzlená. A řekla jsem jí, že bych si ji jednou chtěla zahrát taky. Mery mi tenkrát odpověděla: ´Až tobě bude tolik co mně, já už budu tam nahoře a já ti ji pošlu.´ A splnila to. Ale nikdy jsem nevěřila, že můžu na jevišti zažít takové chvíle, jaké jsem poznala při hraní Harolda ve Slováckém divadle. Skláním se před kolegy i diváky a děkuji jim,“ prohlásila jedna z nejobdivovanějších hereček minulého století.

Květa Fialová se ale s jevištěm Slováckého divadla loučit nebude. Kromě toho, že bude stále hrát v dojemném příběhu Oskar a růžová paní, se už příští sobotu představí v hlavní roli bláznivé komedie s názvem Popel a pálenka. „Ukáže všem, že i ve třiaosmdesáti může být ve výtečné kondici,“ těší se na premiéru její režisér Igor Stránský.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.