5. 11. 2013 | Josef Kubáník

Slavná Lucerna se vrací na jeviště Slováckého

Tiskové zprávy
Téměř sedmadvacet let čekali diváci slovácké scény, až se před nimi opět vynoří vodníci, důstojně projde paní kněžna a mlynář bude bojovat o starou lípu. Dočkají se tuto sobotu v 19.00 hodin. Slovácké divadlo uvádí slavnou Lucernu Aloise Jiráska v režii Igora Stránského

Téměř sedmadvacet let čekali diváci slovácké scény, až se před nimi opět vynoří vodníci, důstojně projde paní kněžna a mlynář bude bojovat o starou lípu. Dočkají se tuto sobotu v 19.00 hodin. Slovácké divadlo uvádí slavnou Lucernu Aloise Jiráska v režii Igora Stránského. „Lucernu, Maryšu a Naše furianty řadím na první místo Zlatého fondu české klasiky. S těmito tituly jsem zahajoval svoji režisérskou dráhu a vůbec se nerozpakuji vrátit se k této trojici i v době, kdy má práce vrcholí,“ říká režisér Stránský.

„Lucerna roste z hlubokých kořenů tradice a rozrůstá se do košatého stromu pravdy, poznání a voňavé člověčiny. Je to krásný příběh o lidech, ke kterému se generace za generací stále vrací,“ zamýšlí se Igor Stránský nad stále hraným Jiráskovým příběhem. „Všichni jsme milovali pohádky, které nám vyprávěly maminky, babičky, paní na hlídání a Lucerna je pohádkou, při které si dospělí mohou vybavit své dětství. Ten, kdo si pohádku vybavovat nechce, se může zaměřit na pojmy jako vlastenectví, věrnost, hrdost, oddanost, pravdomluvnost,“ doplňuje režiséra představitelka Kněžny Anna Pospíchalová.

Slováckou Lucernu diváci uvidí v krásné barokní výpravě Evy Jiřikovské, tedy v podobě, kterou většina z nich očekává. „Vlastně nevím, co je stará dobrá klasika ani co je moderní kabát. Znám jen umění, které ke mně mluví a pak to, které ke mně nemluví. A takové bych taky rád dělal – aby k lidem mluvilo to, co dělám, co třeba i skrze divadlo a role přináším. A to se dá najít jak v textu letitém, tak i v nedávno vzniklém. Kéž by tedy i naše Lucerna k divákům promluvila něčím, co rezonuje s jejich životy,“ zamýšlí se Pavel Hromádka, jemuž režisér svěřil postavu Dvořana.

V příběhu o staré lípě, zaprášené lucerně, ale i návštěvě paní kněžny a dvojici vodníků se na uherskohradišťských prknech představí téměř všechny známé tváře divadla. Mlynáře bude hrát Jiří Hejcman, Haničku Andrea Nakládalová, Vodníky Vladimír Doskočil a Josef Kubáník. Dramaturgyní je Iva Šulajová, hudbu složil Jiří Pavlica. Lucerna je poslední premiérou Slováckého divadla tohoto roku.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.