25. 2. 2013 | Josef Kubáník

Slovácké divadlo ovládlo nominace na ceny Českého divadla

Tiskové zprávy
Jestli se dá o některém z českých divadel říct, že má pozoruhodný tah na branku, pak je to Slovácké divadlo. V posledních týdnech je doslova zasypáno úspěchy

Jestli se dá o některém z českých divadel říct, že má pozoruhodný tah na branku, pak je to Slovácké divadlo. V posledních týdnech je doslova zasypáno úspěchy. Dosáhlo nejvyššího čísla předplatitelů mezi činoherními soubory v zemi, pochlubilo se nominací na Thálii, Česká televize o něm začne natáčet dokument a uvedlo i světovou premiéru. Tím ale výčet úspěchů nekončí. Před několika dny se slováčtí divadelníci dozvěděli, že zcela ovládli nominace na prestižní ceny festivalu České divadlo.

Přehlídka nejlepších počinů, které vzniknou na českých divadelních jevištích, se loni uskutečnila už po sedmnácté v Praze. Účastnily se j téměř dvě desítky souborů z celé republiky. Slovácké divadlo nechybělo na žádném ročníku, z několika si dokonce přivezlo ceny za nejlepší herecké výkony. Získaly je Irena Vacková, Tereza Richtrová a před dvěma lety Monika Horká. Tentokrát ale dokázali to, co se snad ještě nikomu nepovedlo.

Zlínský region reprezentovali inscenací režiséra Pitínského Kalibův zločin a získali neuvěřitelné nominace ve třech kategoriích ze čtyř. Samotná inscenace se může stát největší událostí roku 2012, Tomáš Šulaj bude bojovat o cena za nejlepší mužský herecký výkon a v ženské kategorii budou po cenách sahat dokonce dvě herečky uherskohradišťské scény - Irena Vacková a Jitka Josková. „Jsme moc rádi, potvrdilo se, že Slovácké divadlo je stále ve výtečné kondici,“ usmívala se posledně jmenovaná herečka, která sama už vlastní několik trofejí za herecké výkony, jež vytvořila na prknech Slováckého divadla v uplynulých dvanácti letech.

Kalibův zločin měl premiéru loni v lednu a zapsal se do divadelního povědomí jako jedna z nejlepších inscenací, které v loňském roce na českých jevištích vznikly. Důkazem může být kromě jmenovaného festivalu České divadlo i účast na největší divadelní přehlídce u nás nazvané Divadlo, ale také pozvánka na festival Divadelní Flora do Olomouce, či ceny kritiků Největší z pierotů.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.