11. 3. 2013 | Josef Kubáník

Slovácké divadlo uvede slavnou Ibsenovu Noru

Tiskové zprávy
Slovácké divadlo v Uherském Hradišti se připravuje na druhou letošní premiéru. Po Bondyho Cybercomicsu se vrhlo na světovou klasiku. Už tuto sobotu představí divákům slavnou Ibsenovu Noru v režii Martina Františáka

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti se připravuje na druhou letošní premiéru. Po Bondyho Cybercomicsu se vrhlo na světovou klasiku. Už tuto sobotu představí divákům slavnou Ibsenovu Noru v režii Martina Františáka.

Psychologické drama Henrika Ibsena Nora je pokládáno za jeho přelomové dílo. Hra byla napsána v roce 1879 a ve stejném roce bylo poprvé uvedeno na jevišti. Od té doby doslova obletělo svět. O čem pojednává? Nora jednoho vánočního dne zjistí, že se její život založený na šťastném manželství a domácí klícce, nezadržitelně hroutí. Může za to padělaný dokument, kterým kdysi chtěla zachránit manželovo zdraví a rodinnou harmonii… Je až neuvěřitelné, že v Uherském Hradišti bude uvedeno poprvé.

Představitelka titulní role Tereza Novotná přiznává, že měla na začátku zkoušení velké obavy. „Nevěděla jsem, zda a jak budu schopná Noru zahrát,“ svěřila se herečka, kterou uherskohradišťské publikum zná z mnoha výrazných postav, které vytvořila například v inscenacích režiséra Pitínského. Její kolega Tomáš Šulaj, jenž představuje Nořina manžela, se na práci doslova těšil. „Mám rád dramatické role, většinou je v nich vykreslen nelehký životní úděl té či oné postavy, a to je pro herce, tedy alespoň pro mne, vždy velmi zajímavé. Právě ten nelehký život v sobě skrývá spoustu barev pro herecké vyjádření. Komedie má zase jiná úskalí a mám je taky moc rád, ale mám-li být upřímný - rád se vžívám do postav dramatičtějších,“ přiznal se herec, jenž byl letos v širší nominaci na Cenu Thálie, a to za ztvárnění jiné dramatické postavy, Lopachina z Višňového sadu.

Oba jmenovaní herci se ale shodují v nadšení, s jakým spolupracují s režisérem Martinem Františákem. Ten se se slováckými divadelníky setkává podruhé – jeho první uherskohradišťskou inscenací byla v roce 2002 komedie Lékařem proti své vůli. „Jsou velmi talentovaní, pracovití a umějí držet pohromadě. Stejně jako naši hokejisti v Naganu se chytnou kolem ramen a jdou zvítězit. Je mi to na nich moc sympatické,“ prohlásil režisér Františák. Kromě zmiňované dvojice obsadil do dalších rolí i Jitku Joskovou, Zdeňka Trčálka, Irenu Vackovou a Pavla Hromádku. Výprava je dílem Marka Cpina, hudbu složil Nikos Engonidis, dramaturgyní novinky je Iva Šulajová. Nora bude ve Slováckém divadle poprvé uvedena v sobotu 16. března v 19.00 hodin.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.