17. 10. 2014 | Josef Kubáník

Slovácké divadlo vystrojí v sobotu Svatbu

Tiskové zprávy
Slovácké divadlo

Schází se nevěsta, ženich svatební hosté. Ze začátku mezi všemi vládne přátelská atmosféra, otec nevěsty baví společnost historkami, matka servíruje jednu dobrotu za druhou

Schází se nevěsta, ženich svatební hosté. Ze začátku mezi všemi vládne přátelská atmosféra, otec nevěsty baví společnost historkami, matka servíruje jednu dobrotu za druhou. Postupem času se však návštěvníci veselky promění v neúprosné predátory a vypukne mezi boj o přežití. Těmito slovy se dá popsat novinka Slováckého divadla Svatba. Tuto sobotu bude mít premiéru v režii Anny Petrželkové.

„Brechtova Svatba je rozsahem nevelkou hříčkou, autor ji napsal pro své odpočinutí od větších, tehdy už na jeviště pronikajících kusů v pouhých jednadvaceti letech,“ říká k novince její dramaturgyně Iva Šulajová. „Stavbou hra možná trochu připomíná Čechova: nenajdeme zde přesné charakteristiky postav a vztahů ani pevné stavby situací, postavy jednají hlavně mezi replikami,“ vysvětluje dramaturgyně a připomíná, že jde především schopnost inscenátorů vztahy mezi postavami teprve na základě textu dotvořit.

Jak se to slováckým divadelníkům, kteří už s úspěchem uváděli celou řadu náročných inscenací, daří? „To musí samozřejmě zhodnotit diváci. Já jsem hlavně moc ráda, že si i u nás v Hradišti můžeme takovou inscenaci díky vstřícnému publiku dovolit uvést,“ zamýšlí se herečka Jitka Josková, jež vytvoří roli nevěstiny sestry. „Ano, Svatba bude možná provokativnější, než jiné inscenace a pro mnohé šokující. Ale pokud chceme být moderním divadlem, pokud nechceme hrát podbízivé inscenace, je to nezbytné a přiznávám, že my herci si to užíváme.“

Všichni ve Slováckém divadle věří, že o inscenaci se bude mluvit a i díky neotřelé režii Anny Petrželkové vyvolá mnoho polemik. „Brněnská rodačka Anna Petrželková studovala režii na VŠMU v Bratislavě a již několik let patří mezi významné režiséry u nás i na Slovensku. Byla nominována na Talent roku v anketě Cena Alfréda Radoka, i na její slovenskou obdobu Dosky,“ připomíná dramaturgyně Šulajová s tím, že režisérka si ke spolupráci pozvala téměř samé ženy – ať jde o autorku výpravy Evu Jiřikovskou či choreografku Hanu Achilles. Autorem hudby je však muž – Mario Buzzi.

Svatba bude mít ve Slováckém divadle premiéru v sobotu 18. října v 19.00 hodin, kromě zmiňované herečky se diváci mohou těšit na dalších osm herců, mezi nimi například na Martina Vrtáčka, Moniku Horkou, Kláru Vojtkovou, Zdeňka Trčálka a další.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.