13. 2. 2014 | Josef Kubáník

Slovácké divadlo vytahuje komediální trumf

Tiskové zprávy
Když ve Slováckém divadle nastudovali před sedmi lety komedii Raye Coonyho 1+2=6, byla to velká událost. Podobné nadšení vyvolala i loni uvedená komedie Michaela Coonyho Nájemníci. Není proto divu, že divadelníci vsadili na hru z rodu Coonyů i do třetice, a to na tu s názvem Peklo v hotelu Westminster

Když ve Slováckém divadle nastudovali před sedmi lety komedii Raye Coonyho 1+2=6, byla to velká událost. Inscenace získala celou řadu cen a dodnes je s téměř sty reprízami na repertoáru. Podobné nadšení vyvolala i loni uvedená komedie Michaela Coonyho Nájemníci. Tu diváci milují natolik, že vykoupili všechny vstupenky až do konce dubna. Není proto divu, že divadelníci vsadili na hru z rodu Coonyů i do třetice, a to na tu s názvem Peklo v hotelu Westminster. Právě v těchto dnech ji začal zkoušet režisér Robert Bellan.

„Peklo v hotelu Westminster patří mezi ty nejbláznivější komedie, jaké znám. Navíc se ukazuje, že v podání našich herců je tento typ komedií naprosto nedostižitelný,“ je přesvědčený ředitel slovácké scény Igor Stránský a připomíná celou řadu komediálních úspěchů slováckých herců, mezi nimiž jsou i ceny z pardubického Festivalu smíchu. Pozoruhodné je však i jméno režiséra novinky. Robert Bellan totiž doslova přepsal historii slovácké scény. Před čtrnácti lety nastudoval legendární Rychlé šípy a sedm let poté i jmenovanou komedii 1+2=6. „Soubor je tu opravdu dobrý a herci jsou většinou v takové té životní fázi, kdy zvládají řemeslo a navzdory množství představení, které ve Slováckém divadle odehrají, ještě mají dostatek energie a chuti pracovat na sto procent. Navíc jsou opravdu dobrá parta a na jevišti je to znát,“ říká režisér na adresu uherskohradišťských herců.

V divadle věří, že Peklo v hotelu Westminster bude další úspěšnou a divácky oblíbenou komedií. Hra samotná získala ve Velké Británii prestižní cenu Lawrence Oliviera a uherskohradišťská scéna bude jedinou u nás, která ji momentálně nastuduje. Režisér Bellan do hlavních rolí obsadil Pavla Hromádku, Josefa Kubáníka, Irenu Vackovou a další herce. Premiéra se připravuje na poslední březnovou sobotu, a ačkoliv herci zkouší teprve dva dny, je už beznadějně vyprodaná.

O čem je Peklo v hotelu Westminster

Bláznivá komedie Raye Cooneyho vypráví o tom, že ani člen vlády by si neměl něco začínat s vdanou sekretářkou. A pokud si vybere k záletům hotel,  kde je i jeho manželka a čínská obsluha mu moc nerozumí, je přímo katastrofa. To potom potřebuje spolehlivého osobního tajemníka, který dokáže vyrobit takové alibi, nad kterým zůstává rozum stát. Pokud se však do všeho připlete puritánská poslankyně a podváděný manžel, je jasné, že v hotelu musí vypuknout peklo.

Cooney ve Slováckém divadle

1+2=6

Příběh o taxikáři, jenž má dvě manželky a velké starosti, aby to neprasklo, nastudoval se Zdeňkem Trčálekm, Josefem Kubáníkem, Terezou Novotnoua Jitkou Joskovou režisér Robert Bellan v roce 2007. Hra je dodnes na repertoáru a má za sebou téměř sto repríz. Získala celou řadu cen včetně titulu Komedie diváků na Festivalu smíchu v Pardubicích.

Nájemníci

Komedie vypráví o nezaměstnaném Eriku Swanovi, který pobírá sociální dávky tak dlouho, až se zaplete do lží, komu jsou vlastně určeny. Inscenace režiséra Zdeňka Duška měla premiéru loni v červnu s Jiřím Hejcmanem a Zdeňkem Trčálkem. Oba za herecké výkony získali cenu kritiky respektive diváckou cenu popularity.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.