20. 3. 2013 | Ivan Vacke

Slovácké muzeum, uherskohradišťská věznice a Antonín Huvar

Tiskové zprávy
Každý den cestou do zaměstnání a škol tisíce lidí z našeho města a blízkých obcí vystupují či nastupují do autobusů městské nebo příměstské dopravy v prostoru autobusového nádraží v Uherském Hradišti a jejich kroky nuceně vedou kolem vysokých omšelých zdí, za nimiž se ještě před nemnoha léty psaly slzami a krví spoluobčanů černé řádky historie naší země

Každý den cestou do zaměstnání a škol tisíce lidí z našeho města a blízkých obcí vystupují či nastupují do autobusů městské nebo příměstské dopravy v prostoru autobusového nádraží v Uherském Hradišti a jejich kroky nuceně vedou kolem vysokých omšelých zdí, za nimiž se ještě před nemnoha léty psaly slzami a krví spoluobčanů černé řádky historie naší země. Většina kolemjdoucích to ani netuší nebo už prostě zapomněla. Ozvěna nářků přitom ještě nedozněla a při troše pozornosti je stále velmi dobře slyšitelná - komerční a byrokratické vlivy naši koncentraci ale bohužel necitlivě ruší. Řeč je o uherskohradišťské věznici, která, jak známo, plnila v padesátých letech minulého století nechvalně známé poslání ve jménu totalitního komunistického režimu. Zmařených lidských osudů bychom i po desítkách let měli dbát a ve smyslu naší budoucnosti bychom měli být za ně vlastně vděčni. Hořká zkušenost s totalitou by pro nás totiž měla být, doufejme, věčnou výstrahou před jakýmikoli podobnými mocenskými touhami. Ve Slováckém muzeu byla 14. 3. otevřena výstava "Život za mřížemi", která se právě uherskohradišťskou věznicí zabývá a je jednou z mála akcí, která naši společnou černou kapitolu připomíná. Součástí vernisáže byla také krátká ukázka z produkce UA Pierrot "Pověsíme jenom faráře". Znalí vědí, že jde o četbu z knihy jednoho z vězňů komunistických žalářů kněze Antonína Huvara, jenž ve věznici v Uherském Hradišti po nekompromisním rozsudku pobýval. Jsme potěšeni, že naši herci Jan Horák a Pavel Majkus mohli prostřednictvím řádků zmíněné knihy připomenout přítomným posluchačům časy, na které bychom z úcty k našim předkům, ale i ke svému vlastnímu svědomí, rozhodně zapomínat neměli. Výstava potrvá do 30. června a bližší informace o ní najdete ZDE. Padesátiminutové scénické čtení "Pověsíme jenom faráře" můžete vidět v nejbližší době 23. 3. 2013 v rámci Setkání mládeže na Velehradě. 

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.