11. 10. 2018 | Jaromír Orel

V Cafe Portal o sovětské okupaci v české paměti

Tiskové zprávy
Městská kina
Cafe Portal

Hlouběji se zamyslet nad sovětskou okupací v roce 1968 budou mít možnost ti, kteří v úterý 16. 10. v 18 hodin zavítají na besedu do literární kavárny Cafe Portal v Uherském Hradišti. Rozhovory s pamětníky významných událostí 20. století, které natáčejí redaktoři občanského sdružení Post Bellum už 15 let, tu bude presentovat a komentovat jeden z autorů těchto interview Adam Drda. Tento novinář a dokumentarista je spolupracovníkem Revolver Revue a redaktorem rozhlasového pořadu Příběhy 20. století.

Paměť národa oficiálně zahájila provoz 28. října 2008 a na konci roku 2017 čítala více než 4000 publikovaných pamětnických příběhů veteránů druhé světové války, protinacistických odbojářů, obětí holocaustu, politických vězňů 50. let i let pozdějších, duchovních, disidentů, ale i představitelů moci – agentů KGB, NKVD, StB, politických funkcionářů a dalších pamětnických skupin. Tisíce výpovědí ještě čekají na natočení a zpracování.

Pořad je součástí připomenutí oslav 100 let od vzniku Republiky československé v roce 1918 v Městských kinech a tematicky se provazuje s aktuální instalací fotografického souboru Bloudění mezi srpnem 1968 a listopadem 1989 kurátorky Dany Kyndrové a menší výstavou dobových dokumentů a fotografií v kavárně s názvem Uherské Hradiště, srpen 1968 v kině Hvězda (do 28.10.).

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.