18. 2. 2013 | Kateřina Kamrlová

V srdci hedvábné stezky - Umění a řemeslo Střední Asie

Tiskové zprávy
Ve čtvrtek 28. února 2013 se ve velkém sále hlavní budovy Slováckého muzea v Uherském Hradišti uskuteční vernisáž ojedinělé výstavy, která prezentuje doposud opomíjené kulturní tradice na území Střední Asie

Ve čtvrtek 28. února 2013 se ve velkém sále hlavní budovy Slováckého muzea v Uherském Hradišti uskuteční vernisáž ojedinělé výstavy, která prezentuje doposud opomíjené kulturní tradice na území Střední Asie ve dvou podobách – městské a nomádské, a v jejich vzájemném propojení. Na výstavě se představí šperky, oděv a jeho součásti, koberce, velké nástěnné výšivky, keramika i dekorativní kovové předměty. Oblast, ze které pochází sbírkové předměty, tvoří bývalá sovětská Střední Asie – dnešní republiky Uzbekistán, Turkmenistán, jižní část Kazachstánu, Tádžikistán a Kyrgyzstán. Jedná se tedy o mimořádně důležitou kulturní křižovatku – oblast obývanou etnicky různorodým obyvatelstvem, spřízněným svými uměleckými projevy. Zde leží křižovatka dávných obchodních cest, spojujících daleký Východ s evropským Západem, s divokou černomořskou stepí či exotickou Indií. Tato oblast po staletí vstřebávala impulsy všech kulturních vlivů a vytvořila tak prostředí pro vznik specifického výtvarného projevu.

Výstavu zapůjčilo Národní muzeum – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur a koná se pod záštitou velvyslance ČR pro Uzbekistán, Turkmenistán a Tádžikistán Mgr. Hynka Pejchy. Výstava potrvá do 23. června 2013.

Informace: PhDr. Romana Habartová, mobil: 774 124 029

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.