5. 11. 2018 | Jaromír Orel

Van Goghovy díla pod střechou kina Hvězda

Tiskové zprávy
Městská kina
Kulturní Delikatesy

Kino Hvězda Uherské Hradiště nabídne v listopadu další dokument pro milovníky výtvarného umění. Nový pohled na Van Gogha prostřednictvím odkazu největší soukromé sběratelky Helene Kröller-Müller, která začátkem 20. století zakoupila téměř 300 děl tohoto holandského mistra, nese název "Van Gogh - o obilných polích a oblačném nebi". Hvězda jej promítne v úterý 6. 11. v 15:00 a ve středu 7. 11. ve 20:00. Senioři, studenti a členové Kulturních delikates mohou využít zajímavé slevy. V prosinci se mohou diváci těšit na Caravaggia.

Vincenta van Gogha dnes považujeme za univerzálně milovaného umělce. Nebylo tomu tak ale vždycky. Velmi málo se přitom mluví o člověku, který jako jeden z prvních rozpoznal van Goghův talent a významně se zasadil o propagaci jeho děl. Helene Kröller-Müllerová byla ve své době nejbohatší ženou v Holandsku. Ačkoli do umělcova příběhu zasáhla až po jeho smrti, film ji zachycuje jako jeho integrální část. Proplétá jejich korespondence a nachází v názorech mrtvého umělce inspiraci pro vlastní dobročinnost a uvažování o světě. Snímek tím však pouze uvozuje výpravu za poznáním van Goghovy křehké duše, která získává obrysy na místech jeho života a tvorby.

Van Gogha, který dokázal hloubku svých emocí vtisknout do tahů štětcem, film následuje od povědomého kostela v Auvers až na výstavu v Itálii. K vidění bude 40 maleb a 85 kreseb z Kröller-Müller Museum v nizozemském Otterlu. Divák bude moci proniknout do nákresů a kreseb a pochopí, že Van Goghově osobité technice a instinktivní malbě "na poprvé" předcházela dlouhodobá příprava.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.