13. 12. 2019 | Pavel Princ

Vánoce ve světě modrotisku

Tiskové zprávy
Fotogalerie
Slovácké muzeum

Jen několik málo dní zbývá do letošních Vánoc. Slovácké muzeum na příští týden připravilo tradiční předvánoční ukázku činností lidových tvůrců pro rodiče s dětmi, veřejnost, ale také pro studenty všech typů škol.

Probíhat budou od úterý 17. do čtvrtka 19. prosince a radost budou nadělovat vždy od 8.00 do 15.00 hodin. Svoji zručnost ukáže devět tvůrců, z čehož tři se budou věnovat technice modrotisku. „Jestli budou letošní Vánoce sněhové, bílé nebo blátivé, nevím, ale ty naše v muzeu rozhodně budou ve znamení modré a bílé,“ slibuje Lenka Vlková, etnografka Slováckého muzea. „V naší nabídce v hlavní budově ve Smetanových sadech běží výstava věnovaná modrotisku, která je určena zejména dětem. A právě proto se při letošním vánočním programu chceme této jedinečné technice věnovat podrobněji. Představí se Gabriela Bartošková, Eva Horáková a Jana Kubínová, které se věnují tvorbě modrotisku, každá svým osobitým způsobem,“ doplnila Vlková.

Nezůstane pouze u modrotisku. „Souběžně bude vyrábět Jaroslav Martínek keramické betlémové figurky, Jindřich Pilát svíčky z včelího vosku, Irena Burdová ozdobí vánoční perníčky, Iveta Langová bude zdobit vánoční svíčky, Božena Malinová předvede tvorbu vánočních ozdob z perliček a Ondřej Mour bude před zraky návštěvníků vyřezávat ze dřeva modrotiskovou formu. Ani jeden den nebude chybět Jan Káčer, který stejně jako studenti oboru cukrář ze Střední školy průmyslové, hotelové a zdravotnické v Uherském Hradišti vyrobí něco sladkého na zub,“ uzavírá Vlková.

Tvořivé dílny nabídnou dětem kromě pečení z lineckého těsta výrobu ozdob z modrotisku a dekorování plátěného váčku na vánoční dárek.

Fotogalerie k článku

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.