12. 6. 2013 | Jaromír Orel

Velehrad Jiřího Rohela a Bořka Žižlavského

Tiskové zprávy
Ve čtvrtek 20. června se v prostorách foyer a kavárny kina Hvězda uskuteční vernisáž fotografií a pohlednic, které se spíše civilnějším způsobem váží k letošnímu 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu

Ve čtvrtek 20. června se v prostorách foyer a kavárny kina Hvězda uskuteční vernisáž fotografií a pohlednic, které se spíše civilnějším způsobem váží k letošnímu 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu. Městská kina se už počtvrté na konci června hlásí k tradici výstav z cyklu Okolóóó´Hradišťááá, letos ve spojení s cyrilometodějskými oslavami chtějí upozornit právě na Velehrad.

Jiří Rohel, povoláním lékař, duší umělec a fotograf, už mnoho desetiletí vedle jiných témat dokumentuje život a duši Velehradu. „Pro řadu fotografů se stalo fotografování deníkem nebo záznamníkem událostí a zvláštností, Jiřímu Rohelovi poetickou dokumentací mizejícího a trvajícího času s důrazem na výtvarné a estetické pojetí. Jeho fotografie nejsou literárním nebo pouze dokumentárním zápisníkem, ale ve svých fotografických cyklech emotivně zaznamenává krajinu, objekty, zátiší a člověka žijícího v různých prostředích, který může akceptovat nebo odmítat společenské konvence.“, napsala před lety kunsthistorička Milada Frolcová.

Bořek Žižlavský, sběratel knih, pohlednic, svatých obrázků, fotograf, spisovatel a publicista, v současnosti místostarosta městyse Buchlovice, je velký milovník historie a rád se tomuto oboru věnuje již řadu let. V jeho sbírkách starých pohlednic se najdou i papírové poklady. Fotografie Jiřího Rohela doplní vybranými pohledy na Velehrad v 19. a 20. století. Pokud se rozhodnete zúčastnit vernisáže, nepřijdete ani o odborné slovo tohoto sběratele.

Pořadatel, Městská kina Uh. Hradiště, se záměrně vyhýbá tematice dávné historie – spíše nás zajímá nedávná minulost, civilní současnost a osobitost velmi navštěvovaného místa našeho regionu. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 20. 6. od 17.30 hod., úvodní slovo pronese akademický sochař Otmar Oliva, hudební doprovod obstará CM Stanislava Gabriela. V rámci expozice budou po dobu trvání výstavy promítány i historické záběry z poutí a jiných událostí na Velehradě z let 1927 – 1993. Představení je součástí programu TOP týden v Uherském Hradišti a okolí ve dnech 14. - 23. června 2013 (Putování po historických městech Čech, Moravy a Slezska).

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.