28. 3. 2013 | Kateřina Kamrlová

Velikonoce ve Slováckém muzeu 2013

Tiskové zprávy
Centrum péče o tradiční lidovou kulturu ve Slováckém muzeu připravilo v hlavní budově muzea ve Smetanových sadech podobně jako každoročně v předvelikonočním období tradiční velikonoční tvořivé dílny a předváděčky pro školy všech stupňů a typů (MŠ, ZŠ, SŠ, ZUŠ, SUPŠ), širokou veřejnost i handicapované návštěvníky

Centrum péče o tradiční lidovou kulturu ve Slováckém muzeu připravilo v hlavní budově muzea ve Smetanových sadech podobně jako každoročně v předvelikonočním období tradiční velikonoční tvořivé dílny a předváděčky pro školy všech stupňů a typů (MŠ, ZŠ, SŠ, ZUŠ, SUPŠ), širokou veřejnost i handicapované návštěvníky.

Pod vedením tvůrců-lektorů si ve dnech 25.–27. března 2013 mohli návštěvníci vyzkoušet vytvořit postavičky z kukuřičného šustí (lektorka Františka Snopková), vyrobit jednoduchou papírovou květinovou dekoraci (lektorka Petra Bitnerová) a se studenty SOU Lesnického a rybářského v Bzenci zhotovit reliéf dubového lístku (lektor Ladislav Sedláček). Druhý den programu připravovali studenti Střední školy průmyslové, hotelové a zdravotnické v Uherském Hradišti tradiční velikonoční pokrmy – mazance a jidášky, zájemci o paličkování mohli nahlédnout do tajů této techniky pod vedením lektorky Petry Kučerové-Brandysové, zdobení kraslic polepované slámou předváděla Taťána Malinová. Třetí den akce předváděla a vyučovala techniku voskové batiky na kraslicích Marie Vlčková, techniku škrabaných kraslic Marie Sekaninová a prací se dřevem a jeho soustružením Antonín Hájek. Především malí kluci měli zájem o vlastní vysoustružení dřevěného panáčka na velkém soustruhu. Během všech tří dnů učil plést různé typy pomlázek Tomáš Mareček a s dětmi pracovali při dekorování kraslic voskovým reliéfem studenti Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti.

Kromě bohatého velikonočního programu mohli návštěvníci v prostorách muzea zhlédnout dvě výstavy: V srdci Hedvábné stezky. Umění a řemeslo střední Asie, Život za mřížemi. Věznice v Uherském Hradišti a stálou expozici Nositelé ceny Vladimíra Boučka. K zakoupení bohatého sortimentu tradičních rukodělných výrobků vybízela účastníky programu prodejna Slovácká jizba. Během tří dnů přilákal velikonoční program v hlavní budově Slováckého muzea ve Smetanových sadech 911 návštěvníků.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.