12. 7. 2013 | Borek Seehak

Výstava fotografií Úděl ženy

Pozvánky
Zajímavá výstava fotografií v kavárnách Jiné kafe v Uherském Hradišti od 8. července do 8. srpna 2013

Po Česku putuje nová výstava fotografií Úděl ženy autorek Lenky Klicperové a Markéty Kutilové-Tauerové. 21 fotografií ukazuje nelehké osudy a postavení žen v různých zemích třetího světa. Fotografie tak dokumentují například ženskou obřízku v Keni, životy žen v uprchlických táborech, příběhy žen ve válce či těžký život sběraček čaje na Srí Lance. „V mnoha zemích je velmi kruté narodit se jako žena, vedle těžkých životních podmínek jsou ženy navíc spoutány tradicemi, které jim znemožňují každou snahu o lepší život. „Například v Íránu má žena jen poloviční hodnotu než muž, pokud chce jít na operaci nebo cestovat, potřebuje souhlas manžela. Srílanské sběračky čaje jsou zase nejchudší v celé zemi a až donedávna neměli ani státní občanství, v Čadu zase dívky provdávají už ve 12 letech a v Keni, pokud se dívka chce vyhnout obřízce, musí utéci, ale její kmen už ji nikdy nevezme zpět a v Kongu zase znásilněnou ženu často manžel vyžene i s jejich dětmi,“ uvádí příklady jedna z autorek Markéta Kutilová Tauerová.

Lenka Klicperová

Novinářka a fotografka, šéfredaktorka časopisu Lidé a Země, místopředsedkyně o.s. Femisphera. Navštívila řadu afrických zemí, pracovala v Angole, Namibii, Nigérii, Tanzánii, Keni, Etiopii, v Mali, Burkině Faso, Íráku, Afghánistánu či Demokratické republice Kongo, Čadu, Albánii a Nigeru. Zaměřuje se na dokumentování života domorodých etnik, žen a dětí. v poslední době pracovala v Etiopii u kmene Surma, s Dogony v Mali nebo se Sambury v Keni a v Ugandě dokumentovala příběhy dětských vojáků. V roce 2008 získala čestné uznání v prestižní soutěži Czech Press Photo. Kromě domovského magazínu publikuje i v jiných médiích, spolupracuje s Českou televizí. Je spoluautorkou dokumentárních filmů Slzy Konga a Latim-Obřezané. Věnuje se také přednáškové činnosti.

Markéta Kutilová Tauerová

Původní profesí novinářka, pracovala dva roky jako redaktorka Lidových novin, jako nezávislá novinářka působila např. v DR Kongo, Zambii, Rwandě, Burundi, Kongu, Ugandě, Tanzánii, Indonésii, Kambodži, Íránu, Pákistánu atd. Spolupracovala s většinou českých médií. Od roku 2004 pracovala jako projektová manažerka pro společnost Člověk v tísni v Íránu, na Srí Lance, v DR Kongo a na Haiti. Věnuje se i přednáškové činnosti pro školy i veřejnost. V současné době spolupracuje s občanským sdružením Pontopolis a Femisphera, v nichž je i členkou.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.