29. 4. 2014 | Eliška Kohelová

Zahrada snění Josefa Kiesewettera

Tiskové zprávy
Významné životní jubileum oslaví v letošním roce hradišťský malíř Josef Kiessewetter. K příležitosti jeho osmdesátých narozenin, které oslavil 10. února, připravilo Slovácké muzeum výstavu Zahrada snění.

Významné životní jubileum oslaví v letošním roce hradišťský malíř Josef Kiessewetter. Zpočátku byl zaměstnán jako výtvarník Domu osvěty a později (v letech 1966-1975) působil ve Slováckém muzeu, kde řešil výtvarné úkoly vyplývající z potřeb a chodu kulturní instituce (plakáty, letáky, pozvánky, brožury, dodnes užívaná loga, dokumentární,  vědecké kresby a ilustrace). Po odchodu ze Slováckého muzea začal většinu svého času trávit na stříbrnických Pasekách, kde svůj zájem dosud rovnoměrně rozděluje mezi své dvě největší lásky – malování a zahradu. Nejpřirozenějším projevem Kiesewetterova výtvarného naturelu je kresba. Je nedílnou součástí i většiny jeho obrazů. Jen málokteré lze považovat za ryze malířský projev.  Prostřednictvím kresby se vyjadřuje od počátku svého tvůrčího úsilí.

K příležitosti jeho osmdesátých narozenin, které oslavil 10. února, připravilo Slovácké muzeum výstavu Josef Kiesewetter/ Zahrada snění. Výstava se koná v malém sále hlavní budovy Slováckého muzea a vernisáž proběhne ve středu 7. května 2014  v 17 hodin. Jeho obrazy i kresby mají komorní charakter a velmi často také literární myšlenku, podněcující k dialogu s divákem a k filozofickým úvahám. Jsou nám srozumitelné a blízké pro svůj reálný obsah. Náměty vyjadřované určitě volenými metaforami jsou interpretované charakteristickým kiesewetterovským způsobem. Josef Kiesewetter je bytostný lyrik. Do obrazů a kreseb promítá své pocity, sny, iluze, příběhy, idylické krajiny, často vychází z literární myšleny. Jeho práce budou mít návštěvníci možnost obdivovat do 13. července 2014.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.