11. 5. 2019 | Jaromír Orel

Balet v kině: Carmen s Petruškou živě se ZUŠkou

Tiskové zprávy
Městská kina
Kulturní Delikatesy

Kubánský choreograf Alberto Alonso přišel na výzvu fenomenální primabaleríny Maji Plisecké s další verzí baletu o Carmen! Tento smyslný a vášnivý balet o jednom jednání, bude uveden spolu s Petruškou, novou produkcí Bolšoj baletu, která zcela vystihuje duši ruského baletu.

Přímý přenos z Moskvy nabídne kino Hvězda Uherské Hradiště na závěr svých Kulturních delikates v neděli 19. 5. v 16:45. O úvodní živé představení se postarají baletky ze Základní umělecké školy v Uherském Hradišti pod vedením Jany Trubačíkové.

Carmen vešla do dějin v roce 1967 ve Velkém divadle v Moskvě pod názvem Carmen suite, Bizetovu hudbu upravil a doplnil manžel Plisecké Rodion Ščedrin. Svou koncepci Carmen vyjádřil těmito slovy: "Život Carmen se mi jeví jako aréna, ve které se denně odehrává boj o její svobodu. Musí neustále bojovat proti všem, všichni usilují o její život. Stále se její osud pohybuje na hranici mezi životem a smrtí. Nejinak, než je tomu u toreadora a býka."

Petruška je prostřední z legendární trojice Stravinského děl, vzniklých pro slavný soubor Ruského baletu v rychlém sledu za sebou: Pták Ohnivák, Petruška, Svěcení jara. Petruška má některé rysy, které se později v hudbě Stravinského již příliš neobjevují – především uplatnění takzvaného městského, v očích mnohých „pokleslého“ folkloru. Jde o nejrůznější popěvky užívající velmi primitivní melodie. V sousedství této umně primitivní hudby pak nalezneme „nejmodernější“ prostředky.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.