7. 3. 2019 | Jaromír Orel

Festival Jeden svět 2019 v Uherském Hradišti

Tiskové zprávy
Městská kina
Jeden Svět

Dokumenty, které ti mohou pomoci otevřít oči, najít jinou cestu a pochopit odlišné lidi - tak lze ve zkratce charakterizovat obsah a poslání festivalu dokumentárních filmů Jeden svět, který se bude opět konat také v Uherském Hradišti.

Bohatý předprogram festivalu bude provázet téměř celý březen, hlavní program tu pak proběhne ve dnech 25. – 29. března. Na Jednom světě se můžete setkat s režisérem Vítem Janečkem a režisérkou Zuzanou Piussi, hudebníky a tanečnicemi z Indonésie a dalšími zajímavými odborníky a hosty. Samozřejmostí je podpora pro neslyšící diváky a english friendly pro anglicky mluvící. Doprovodný program nabídne indonéský večer s hudebně-taneční skupinou Kintari, tematické výstavy, benefiční blešák a workshopy. Festival Jeden svět 2019 bude mít hlavní stan v kině Hvězda, ale zavítá také do Felixova sálu (Jezuitská kolej), Cafe Portal a na Masarykovo náměstí. Na plné obrátky se roztočí i virtuální realita. Pro návštěvníky festivalu budou zdarma k dispozici 3 sety a 8 virtuálních filmů!

Ztvárnit téma festivalu, a dát o něm vědět co nejvíce lidem, bude mít za úkol startovací akce Bezpečná blízkost na Masarykově náměstí. Ve středu 13. 3. od 15 hodin tu bude vyhrávat muzika z celého světa a výtvarný workshop zprostředkuje možnost vytvořit si vlastní trička v duchu Jednoho světa. Na happening naváže od 18 hodin projekce brazilského dokumentu Piripkura v Cafe Portal za účasti známé fotografky Radany Dungelové, která amazonské deštné pralesy důvěrně zná. (Výstava jejích fotografiií pak obohatí program JS v kině Hvězda.)

Ve čtvrtek 21. 3. se mohou zájemci v Cafe 21 od 16:30 na besedě Czech Zero Waste díky studentce Environmentálních studií Helče Škrdlíkové a mladé podnikatelce Katce Kovaříkové dozvědět, co je to zero waste život. Holky vysvětlí, jak se k němu postupně propracovávají, jak nakupovat bez obalů, jak omezit používání jednorázových plastů a jak se dá cestovat bez odpadů a s minimální uhlíkovou stopou. Těsně před zahájením hlavního programu festivalu Jeden svět se bude ve foyer kina konat další jednosvětový Hradišťský blešák (neděle 24. 3. 14:00). Výtěžek z něj tentokrát poputuje do Manuelo Elementary School Isabela - základní školy na Filipínách. Březnový program kina Hvězda přinese také několik filmů, které s tématy Jednoho světa bezprostředně souvisí: Cesta vede do Tibetu + Kauza Tibet, Tání v Tibetu + Drancování Tibetu + Domů do Tibetu, Případ pro začínajícího kata, Do boje, Štastný Lazarro, Kafarnaum nebo Putování se sobíkem.

Hlavní program festivalu zahájí film Ovčáček (25. 3. 17:00) o jednom z posledních nizozemských pastýřů, který se snaží udržet tradiční způsob hospodářství navzdory tlaku trhu. Hostem bude farmář ze Žítkové Otmar Doležal. Na projekci naváže slavnostní zahájení festivalu ve foyer kina Hvězda (19:00) s hudebním doprovodem saxofonisty Tomáše Staňka a X. Následovat bude působivý snímek Na jejích bedrech (25. 3. 19:30), vítěz ceny za režii na festivalu v Sundance 2018. Hostem projekce filmu o jezídce Nadje Muradové, nositelce Nobelovy cenu míru za boj proti sexuálnímu násilí ve válce, bude humanitární pracovník Filip Habrman.

Psychologický portrét nerovné lásky Začít znovu (26. 3. 16:30) sleduje proměnu vztahu sňatkového podvodníka Mirka a ženy Moniky, orámovanou vězeňskými mřížemi, porodem i nákazou virem HIV. Projekci ve Felixově sále doplní o své zkušenosti Božena Horáková z Centra svaté Sáry při uherskohradišťské Charitě. Kino Hvězda promítne polský pozitivní dokument Bezpodmínečná láska (17:00), který vypráví příběh babičky, která miluje svého vnuka natolik, že přes své konzervativní názory přijme jeho odlišnou sexuální orientaci. Hosty budou Caro Gardavský a Lukáš Houdek z Hatefree. Kritický náhled na fungování stále populárnějšího Instagramu zahlceného falešnými profily nabídne film #FollowMe (18:30) s odbornicí na sociální sítě Dominikou Roháčovou. Hodně drsný dokument Ženy s náušnicemi ze střelného prachu (20:00) ukazuje realitu na syrsko-irácké hranici prostřednictvím statečné novinářky Nur, stojící na straně nevinných obětí konfliktu. O svých zkušenostech a zážitcích bude hovořit česká novinářka Markéta Kutilová.

Dokument Domácí zápas o talentované ukrajinské fotbalistce Alině, která musí prodat své kopačky, aby mohla po smrti matky zaplatit nájem a postarat se o své dva malé sourozence, promítne Hvězda ve středu jako program Baby Bia (27. 3. 10:00). Po projekci mohou přítomní besedovat s Vladimírou Havlíkovou s Odboru sociálních služeb. Odpoledne bude ve foyer kina Hvězda připraven workshop Jak pracuje vodící pes? (14:30). Dojemný snímek Duše severu (17:30) renomovaného britského filmaře Seana McAllistera zachycuje příběh hip hopera, který sám balancuje na okraji, ale věří, že má smysl zlepšovat život svůj i znevýhodněných dětí. Česko-slovenský dokument Obléhání města (20:00) vypráví o tom, kterak se obyvatelé Kremnice postavili proti nadnárodní těžařské firmě. Svůj čerstvý počin ve Hvězdě představí režisérská dvojice Vít Janeček a Zuzana Piussi.

Co se stane, když tři neohipíci z Berlína dorazí na farmu do východního Polska? Humorný dokument Vesnice plavajících krav (28. 3. 16:30) zachycuje střet vzletných představ s tvrdou vesnickou realitou. Projekci ve Felixově sále doplní o své zkušenosti Pavel Křivánek, provozující rodinou farmu ve Vážanech. Ve Hvězdě pak poběží rakouský dokument Vítejte v Sodomě (17:30) vykreslující pokřivený život na ghanské obří skládce vyřazené elektroniky z Evropy. Hosty projekce budou Jiří Lehejček z UTB a designérka Veronika Janečková. Jak vypadá cestování přes celou zeměkouli jenom prostřednictvím stopování se diváci dozví díky poutavému dokumentu Příběh cesty kolem světa (20:00).

Páteční program zahájí film América (29. 3. 17:00), vyprávějící o stmelení tří odcizených sourozenců péčí o třiadevadesátiletou babičku. Své zkušenosti předá také Eva Malůšková z Oblastní charity. Závěr festivalu Jeden svět v kině Hvězda bude patřit jen a jen Indonésii. Tematický blok zahájí dokument O čem sní pankáči (19:00), vykreslující lidsko-právní, sociální i ekologické problémy indonéské společnosti. Po skončení projekce proběhne v kině beseda s Gitou Matlášková a Ivou Uhrovou - ekoložkami, které v Indonésii dlouhodobě pobývali. Na ni naváže vystoupení originálního tanečního souboru Kintari za doprovodu Angklung Praha s bambusovým orchestrem. Součástí programu bude spojující hudební workshop hry na angklung pro všechny zúčastněné.

Kompletní program najdete na webových stránkách mkuh.czjedensvet.cz i na tištěných výstupech.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.