15. 9. 2020 | Jaromír Orel

Jeden svět: festival o vodě, válce, bezpráví a alternativách!

Tiskové zprávy
Městská kina
Jeden Svět

Koronavirus pohřbil nejeden festival. Festival dokumentárních filmů, věnovaný palčivým problémům globalizovaného světa, byl však jen o půl roku přeložen! Ve dnech 21. – 25. září bude tedy v Uherském Hradišti k vidění celkem 12 premié­rových dokumentů nejen o ekologických problémech, ale také o válce, bezpráví, aktivismu a pokusech najít alternativu.

Diváky čeká setkání a besedy se zajímavými hosty a také doprovodný program. Festival Jeden svět 2020 bude mít hlavní stan v kině Hvězda, ale velká část programu se uskuteční také v Café Portal a ve Felixově sále (Jezuitská kolej). Hosty festivalu jsou ekologové Martin Škorpík a Jiří Lehejček, novinářka Markéta Kutilová, Karolína Presová (Replug me), Vojtěch Boháč (Voxpot), včelař Aleš Cimala, německá sociolož­ka Sarah Haas, filipínská lektorka Va­nessa Tihlaříková, musherka Marie Kůrová a záchranář Martin Mikloš.

Hlavní program ještě před festivalem doplní tradiční Hradišťský "jednosvětový" blešák (13. 9., zahradní restaurace Koruna), projekce filmu Krajina v tísni s besedou s enviromentologem Vilémem Jurkem (17. 9. 18:00, Cafe Portal) a zábavné odpoledne pro děti a rodiny nazvané „Hvězdný piknik… společně pro vodu“ (18. 9. 15:00, Smetanovy sady). Ústředním tématem letošního Jednoho světa je totiž voda v různých ekologických souvislostech. Proč dochází ve studnách voda a z kohoutků teče čím dál slabším proudem? Proč vysychají pole, stromy nemají dost vláhy a v řekách ubývá vody? Je na místě si uvědomit, že za tohle můžou klimatické změny způsobené činností lidí a zároveň začít dělat kroky, které nastartova­ný negativní trend co nejdříve zastaví…

Kdo chce změnit svět, musí ale nejdříve začít u sebe. O tom vypráví také první film hlavního programu, estonský Kruh (21. 9. 17:00, kino Hvězda). Dvanáct dospělých a šest dětí se snaží vytvořit spole­čensky a ekologicky soběstačnou komunitu kdesi na okraji Estonska, aby zjistili, že největší překážkou je lidský faktor. Že za ekologické problémy může v první řadě lidská nenasytnost ukáže mezinárodně oceňovaný snímek Země medu (21. 9. 20:00, kino Hvězda) o divoké včelařce Atidže, který je silným podobenstvím o stavu naší civilizace. Pozitivní příklad, jak hospodařit ekologicky v silné konkurenci nadnárodních korporací, představuje vtipný řecký film Když rajčata poslouchají Wagnera (22. 9. 17:00, Felixův sál). Na tento program naváže dvojprogram snímků Machini a Měděné hory (22. 9. 18:45, Cafe Portal). Stop motion animovaný „kraťas“ Machini připomíná, jak žijí ti, kteří pro celý svět vyrábějí čistou energii. Měděné hory ukazují Čeljabinská oblast v Rusku, která je ohniskem hutního průmyslu, přičemž důsledky těžby a průmyslové činnosti tu již pře­růstají v ekologickou katastrofu.

Jaké to je zažít válku na vlastní kůži? Mladý slovenský režisér Juraj Mo­ravec prožil rok v Iráku, v těsné blíz­kosti smrti a utrpení. Na základě této zkušenosti vznikl film Ztracený domov (22. 9. 20:30, Cafe Portal) o válce i mužském přátelství. Může se žena vyrovnat mužům v jejich typické sportovní disciplíně? Chovatelka huskyů Janě Henychová to při severských závodech psích spřežení dokáže. Český dokument Psí láska (23. 9. 10:00, kino Hvězda) však vypovídá také o stinných stránkách jejích úspěchů.

Míříme k vyhynutí a co s tím můžeme dělat (23. 9. 17:00, Cafe Portal) se jmenuje přednáška a beseda hnutí Extinction Rebellion, během níž se budou probírat nejčerstvější vědecké poznatky ohledně klimatu a jeho vlivu na společnost a naše životy. Ne ve všem zemích světa je možno pořádat podobné besedy a vyjadřovat se svobodně k problematickým otázkám. Film Mai Khoi and The Dissidents (23. 9. 18:30, Cafe Portal) vypráví o vietnamská zpěvačce, která se rozhodla nebýt konformní popovou hvězdou a začala upozorňovat na ne­svobodu panující v její zemi, kde jsou občanští aktivisté, novináři a blogeři pronásledováni a zatýkáni. Stát se prostitutkou není většinou svobodná volba, jak se domnívá většina veřejnosti. O nešťastných osudech prostitutek v maringotkách je německý dokument Lovemobil (23. 9., Cafe Portal). Je přípustné chovat se k služebným jako k méněcenným bytostem? Jak se zachováte, když vaši klienti nebudou spokojeni s úklidem a začnou vás slovně i fyzicky na­padat? Co když vás budou chtít znásilnit? Tohle není kurz přežití, ale příprava filipínských služeb­ných na jejich budoucí práci, zachycená ve snímku Za mořem (24. 9. 16:30, Felixův sál).

O síle propagandy vypoví mnohé film Provinční městečko E. (24. 9. 18:30, Cafe Portal). Odkaz Velké vlastenecké války v Rusku stále silně rezonuje, čehož Puti­novská garnitura umně vyu­žívá, aby získávala v současné agresivní politice podporu obyvatel... Jaký dopad mohou mít digitální technologie na integritu prasta­ré duchovní tradice buddhismu? Odpověď má časosběrný portrét mladého mnicha z kláštera v odlehlém koutě bhútánských hor nazvaný Zazpívej mi (24. 9. 20:00, kino Hvězda). Festival zakončí dramatický dokument Půlnoční rodina (25. 9. 18:00, kino Hvězda). Zoufalý nedostatek státních sa­nitek v Mexico City otevřel pro­stor pro soukromníky, kteří se na vlastní pěst starají o ambulantní převoz pacientů. Při zachraňo­vání životů se přitom ocitají na hraně zákona i existenciální tísně…

Regionální program v Uher­ském Hradišti oslovuje široké spektrum diváků. Nabízí pečlivě vybrané dokumenty s kvalitními českými titulky a přidanou hodnotou v podobě besedy s hostem. Tenhle komfort vám internet nepo­skytne! Vstupné je opravdu nízké (80 Kč) a pro studenty, seniory a ARŤáky je ještě sympa­tičtější (60 Kč). Jeden svět doplní tematické výstavy (Nadace pro půdu + Česká krajina + Recepty do kočičí misky a jiné pouliční delikatesy Mistra Vokurky) a koncert písničkáře Jana Žambocha Wolf Lost in Poem (24. 9. 20:30, Cafe Portal)… Přijďte si občerstvit mysl, rozšířit obzory a sezná­mit se s lidmi se stejným na­laděním! Ve Hvězdě, Felixovi i Portalu bude svobodný prostor pro všechny.

Kompletní program najdete na webových stránkách mkuh.czjedensvet.cz i na tištěných výstupech.

Vstupné na projekce pro veřejnost je 80 Kč (60 Kč s průkazkou ART – Filmového klubu a pro seniory nad 60 let). Při nákupu vstupenek na veřejné projekce lze uplatnit obecně platné slevy v kině Hvězda (viz www.mkuh.cz – rezervace). Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mají slevu 50 %, doprovod zdarma.

Výhodný celofestivalový přenosný zvýhodněný voucher na 5 projekcí je za 350 Kč.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.