25. 3. 2019 | Knihovna BBB

Noc s Andersenem už podevatenácté, v Uherském Hradišti podvacáté

Pozvánky
Knihovna B. B. Buchlovana

19. pohádková Noc s Andersenem proběhne v letošním roce v pátek 29.3. na téměř 1750 místech. Odhadujeme, že nocovat bude na 98.000 malých i velkých účastníků, a to nejen v Čechách, na Moravě, ve Slezsku, ale také na Slovensku či v Polsku, ve Slovinsku, v USA, Chorvatsku, Německu, Saúdské Arábii, Turecku, Řecku, Švýcarsku, Itálii, Velké Británii, na Novém Zélandu či na Maltě, v Austrálii, Francii, Bulharsku i Rakousku, ve Španělsku a Portugalsku - tedy celkem v 21 zemích světa!

Velkolepou oslavu výročí narození Hanse Christiana Andersena připravují v knihovnách, školách, v klubech dětí, divadlech a dalších komunitních místech, kde všude budou děti po celou noc trávit báječný program spojený se čtením pohádek nejrůznějšího druhu. Pro letošní ročník organizátoři doporučují dvě hlavní témata:

Opět se na mnoha místech budou sázet pohádkové stromy - název Pohádkovník letos ponese také CD s klasickými pohádkami, které přichystalo hudební vydavatelství Supraphon.

Určitě opět udělíme Cenu nočních spáčů v již 26. ročníku ankety SUK – Čteme všichni aneb Dětský knihomol 2018, kterou vyhlašuje Národní pedagogické muzeum a knihovna J. Á. Komenského v Praze a v níž se hledá nejoblíbenější kniha pro děti a mládež vydaná v uplynulém roce. Letos poprvé, ve spolupráci s vydavatelstvím Tympanum, vyhlásíme také nejlepší audioknihu.

S večerním živým vysíláním se i letos k nám připojí Rádio Junior. Bude vysílat zvláště pro ty děti, které se nemohou účastnit pohádkového nocování v knihovnách či školách. Oblíbenou soutěž pro děti připraví elektronický časopis veverusak.cz, omalovánky přichystala společnost Vitar, mobilní hru Noc či den s Andersenem speciálně pro Noc zase vytvořila společnost Geofun. Z ciziny až do Čech dorazilo také speciální číslo Krajánka, elektronického časopisu pro multilingvní děti.

Na tisk speciálně vydaných pohlednic přispělo Ministerstvo kultury ČR, distribuci pohlednic zajišťuje nakladatelství Albatros.

V jeden jediný večer se pro děti otevírají brány mnoha institucí i v noci, kdy knihovny a školy pozvou děti na noční čtení pohádek, na které v dnešní uspěchané době není doma tolik času a kdy chtějí připomenout, jak prima je číst, a to nejen pohádky! V pátek 29.3.2019 ukončí Noc s Andersenem Březen-měsíc čtenářů.

Společnou akci k podpoře dětského čtenářství pořádá Klub dětských knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR.
Více informací: www.nocsandersenem.cz

A u nás v Uherském Hradišti? Oslavy 20. ročníku uherskohradišťské Noci s Andersenem zahájíme již tradičně v  uherskohradišťské nemocnici, kde naše pohádkové nocování těsně po poledni začíná. V 18.00 pak v Knihovně BBB pozdraví děti sám pan Hans Christian Andersen společně se starostou města panem Stanislavem Blahou. Vyhlásíme výsledky výtvarné soutěže, která proběhla ve spolupráci s Eurocentrem Zlín a společně s dětmi samozřejmě nezapomeneme slavit :-) Celý slavnostní večer zpestří Divadlo MaléHry, či soutěžní kvíz o Dánsku. A pak už se malí nocležníci odeberou na svá spací místa, kde stráví úžasnou pohádkovou Noc s Andersenem!

Programu v knihovně se zúčastní druháčci ZŠ Za Alejí a děti přihlášené na nocování na pobočce v Mařaticích, v Jarošově a u nás v oddělení pro děti. Účast na programu je pouze pro přihlášené děti.

Noc s Andersenem na Uherskohradišťsku proběhne nejen v Knihovně BBB a pobočkách Mařatice, Jarošov a Kasárna.

Přidají se:

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.