26. 6. 2020 | Jaromír Orel

Ostrovy svobody: beseda o unschoolingu ve Hvězdě

Tiskové zprávy
Městská kina

Zároveň s koncem školního roku se v kině Hvězda v Uherském Hradišti v pondělí 29. 6. od 17 hodin uskuteční podvečer věnovaný Svobodnému vzdělávání a Unschoolingu. Na programu bude projekce unikátního dokumentárního filmu „Schools of trust“, který ukazuje život v několika svobodných školách po celém světě.

Po filmu bude následovat debata, jejímiž hosty budou dvě dámy, které mají k tématu hodně co říct. První z nich bude Irena Janíková, která je již několik let průvodkyní a psycholožkou ve svobodné škole a k tomu má zkušenost jak ze státní škola, tak ze svobodných škol v zahraničí. Druhou Anna Marie Kotková, jež má jako žákyně osobní zkušenost jak s běžnou, tak se svobodnou školou. Besedou bude provázet Jan Kosek, zakladatel Svobodné Slovácké Školy, která je spol.u s Městskými kina spolupořadatelem programu.

Svobodné vzdělávání a svobodné školy jsou pojem, který je ve světě známý už desítky let. Nejznámější svobodnou školou na světě je britský Summerhill, který brzo oslaví 100 let existence. Od té doby vznikly po celém světě stovky podobných škol.

„Stejně, jak se mění svět kolem nás, mění se i potřeby lidí v něm žijících. Každý člověk je jiný a jiné je i tempo a zaměření na témata, kterým se chce dotyčný věnovat. A právě na toto se tento způsob vzdělávání zaměřuje. Respektuje individualitu dítěte, jeho potřeby, dary, zájmy. Věříme tomu, že důležité základy do života nejsou už v této době jen informace, ty jsou všude dobře dostupné. To podstatné je, aby se v dětech podporovala kreativita, spolupráce, odvaha, sebevědomí, zodpovědnost, touha učit se nové věci. Pokud toto základní vybavení budou mít, naučí se v životě všechno, co budou potřebovat. Svět se opravdu rychle mění a je rozumné na to reagovat i pestřejší nabídkou různých vzdělávacích směrů. Svobodné vzdělávání je jedním z nich,“ říká Jan Kosek.

http://slovackaskola.cz

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.